Skoda Octavia IV 1.0 TSI EVO e-TEC (110 Hp) Mild Hybrid DSG
Overall Rating
Skoda Octavia:
The Škoda Octavia is a small family car produced by the Czech car manufacturer Škoda Auto since the end of 1996. It shares its name with an earlier model produced between 1959 and 1971. Four generations of the modern-era Octavia model have been introduced to date, delivered with five-door liftback or five-door estate styles only. The car is front engined and both front- or four-wheel drive are offered. Around five million units have been sold in its two decades of presence on the market. The Octavia is Škoda's most popular model; about 40% of all newly manufactured Škoda cars are Octavias....(Read more on Wikipedia)
IV Overview:
Skoda Octavia (IV). With 200 Nm of torque, it offers ample pulling power. It boasts low fuel consumption (~5 l/100km). With a weight of 1348 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 10.5 s). The top speed reaches 208 km/h. A car with a sloping rear hatch that opens upwards, combining style and practicality. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
The Skoda Octavia IV achieved an excellent 5-star Euro NCAP rating, demonstrating strong adult and child occupant protection, along with effective safety assist systems.
1.0 TSI EVO e-TEC (110 Hp) Mild Hybrid DSG Verdict:
Performance Verdict
Adequate performance for city driving, though it can feel less potent on highways. Smooth with the DSG.
Fuel Economy
Excellent fuel efficiency, making it a very economical choice for urban and light suburban use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Exceptional interior and boot space for its class
- • Wide range of efficient and diverse powertrains, including PHEV and CNG
- • Comfortable and refined ride quality, ideal for long journeys
- • Excellent value for money, offering premium features at a competitive price
- • Modern infotainment and connectivity options
Cons:
- • Some interior plastics can feel less premium than rivals
- • Infotainment system can be clunky or slow at times
- • Entry-level engines may feel underpowered for some drivers
- • Exterior design might be considered too conservative by some
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(II: October, 2005 - October, 2008).
| General: | |
|---|---|
| Brand: | Skoda |
| Model: | Octavia |
| Generation: | IV |
| Modification (Engine): | 1.0 TSI EVO e-TEC (110 Hp) Mild Hybrid DSG |
| Start of production: | October, 2020 |
| End of production: | March, 2023 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | Liftback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: | |
|---|---|
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 110 Hp @ 5500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 110.1 Hp/l [111mm more] |
| Torque: | 200 Nm @ 2000-3000 rpm. |
| Engine Model/Code: | DLAA More details about the engine DLAA |
| Engine displacement: | 999 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4 l |
| Coolant: | 8 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 74.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 76.4 mm mm |
| Compression ratio: | 11.5:1 |
| Performance: | |
|---|---|
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 5.0 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 3.7 l/100 km |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 5.0 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 4.2 l/100 km |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP): | 6.4 l/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP): | 4.9 l/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP): | 4.4 l/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP): | 5.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC): | 5.0 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC): | 3.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 4.2 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 Ap |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 10.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 10.5 sec |
| Maximum speed: | 208 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 11.5 kg/Hp, 86.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.3 kg/Nm, 158 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 10 sec |
| Space: | |
|---|---|
| Kerb Weight: | 1266-1431 |
| Max. weight: | 1900 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 469-634 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1555 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 600 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1300 kg |
| Fuel tank capacity: | 45 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 670 kg |
| Permitted towbar download: | 80 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 1300 kg |
| Size: | |
|---|---|
| Length: | 4689 mm mm [111mm more] |
| Width: | 1829 mm mm [60mm more] |
| Height: | 1470 mm mm [8mm more] |
| Wheelbase: | 2686 mm mm [108mm more] |
| Width including mirrors: | 2003 mm |
| Front track: | 1543 mm |
| Rear (Back) track: | 1535 mm |
| Front overhang: | 910 mm |
| Rear overhang: | 1094 mm |
| Ride height (ground clearance): | 143 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.4 m [above average] |
| Approach angle: | 14.3° |
| Departure angle: | 12.8° |
| Powertrain: | |
|---|---|
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears | 7 |
| Transmission type | Automatic |
| Gearbox type | DSG |
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Rear brakes | Disc [above average] |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/60 R16 |
| Wheel rims size | 16 |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |





















Help others decide – share your experience!