Mazda 323 F IV (BG) 1.8 4WD (103 Hp)
Mazda 323:
The Mazda Familia , also marketed prominently as the Mazda 323, Mazda Protegé and Mazda Allegro, is a small family car that was manufactured by Mazda between 1963 and 2003. The Familia line was replaced by the Mazda3/Axela for 2004.
It was marketed as the Familia in Japan, which means "family" in Latin. For export, earlier models were sold with nameplates including: "800", "1000", "1200", and "1300". In North America, the 1200 was replaced by the Mazda GLC, with newer models becoming "323" and "Protegé". In Europe, all Familias sold after 1977 were called "323"....(Read more on Wikipedia)
F IV (BG) Overview:
Mazda 323 (F IV (BG)). With 155 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~9.8 l/100km). Weighing only 1120 kg, it’s quite light. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 11 s). The top speed reaches 190 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (88 hp), ideal for city commuting.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(III Station Wagon (BF): 1990 - 1993).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | 323 |
| Generation: | F IV (BG) |
| Modification (Engine): | 1.8 4WD (103 Hp) |
| Start of production: | 1991 |
| End of production: | 1994 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 103 Hp @ 5500 rpm. |
| Power per litre: | 56 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 155 Nm @ 4300 rpm. |
| Engine displacement: | 1840 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | SOHC |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 83 mm mm |
| Piston Stroke: | 85 mm mm |
| Compression ratio: | 9:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 9.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 5.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 7.5 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 11 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 11 sec |
| Maximum speed: | 190 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 10.9 kg/Hp, 92 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 7.2 kg/Nm, 138.4 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 10.5 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1120 |
| Max. weight: | 1560 |
| Max load: | 440 |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| Size: |
| Length: | 4260 mm mm |
| Width: | 1680 mm mm |
| Height: | 1340 mm mm |
| Wheelbase: | 2500 mm mm |
| Front track: | 1430 mm |
| Rear (Back) track: | 1435 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.8 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Front brakes | Disc [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Tires size | 185/60 R14 |
|---|
| Wheel rims size | 14 |
Is the Mazda 323 the king of its class? Share your thoughts.