Mazda 3 IV Hatchback 1.8 SkyActiv-D (116 Hp)
Mazda 3:
The Mazda3 is a compact car manufactured by Mazda since 2003 over four generations. The body styles have been a 5-door hatchback and 4-door sedan across all generations. It was sold as the Mazda Axela in China and Japan until 2019.
The first generation was produced in Japan from June 2003 until November 2008 and replaced the Familia as Mazda's C-segment model. It was sold in North America for the 2004-2009 model years. It was also produced in Colombia from 2004 until 2014, in Iran from 2006 until 2010, and in China from 2007 until 2013....(Read more on Wikipedia)
IV Hatchback Overview:
Mazda 3 (IV Hatchback). With 270 Nm of torque, it offers ample pulling power. It boasts low fuel consumption (~4.65 l/100km). With a weight of 1352 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 10.3 s). The top speed reaches 194 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (116 hp), ideal for city commuting.
- • Respectable acceleration of 10.3 sec, suitable for most driving situations.
- • Exceptional fuel efficiency: 4.1 L/100 km.
- • Standard trunk space (351 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(III Hatchback (BM, facelift 2017): 2018 - 2018).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | 3 |
| Generation: | IV Hatchback |
| Modification (Engine): | 1.8 SkyActiv-D (116 Hp) |
| Start of production: | 2019 |
| End of production: | 2021 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 116 Hp @ 4000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 65.9 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 270 Nm @ 1600-2600 rpm. |
| Engine Model/Code: | S8Y1, S8Y2 More details about the engine S8Y1, S8Y2 |
| Engine displacement: | 1759 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 5.1 l |
| Coolant: | 6.9 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 79 mm |
| Piston Stroke: | 89.7 mm |
| Compression ratio: | 14.8:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 4.6-4.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 3.8 l/100 km |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 5-5.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 4.1-4.2 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-Temp |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 10.3 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 10.3 sec |
| Maximum speed: | 194 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 11.2 kg/Hp, 89.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.8 kg/Nm, 207.9 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.8 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1299-1406 |
| Max. weight: | 1898 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 492-599 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1026 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 351 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1300 kg |
| Fuel tank capacity: | 51 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 600 kg |
| Permitted towbar download: | 75 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 1300 kg |
| Size: |
| Length: | 4460 mm [Same length.] |
| Width: | 1795 mm [1mm less] |
| Height: | 1435 mm [20mm less] |
| Wheelbase: | 2725 mm [25mm more] |
| Width including mirrors: | 2028 mm |
| Ride height (ground clearance): | 135 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.6 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/60 R16; 215/45 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 16; 18 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
Is it love at first sight with the Mazda 3? Tell us your story!