Mazda 3 IV Hatchback 2.0 SKYACTIV-G (162 Hp) Automatic
Mazda 3:
The Mazda3 is a compact car manufactured by Mazda since 2003 over four generations. The body styles have been a 5-door hatchback and 4-door sedan across all generations. It was sold as the Mazda Axela in China and Japan until 2019.
The first generation was produced in Japan from June 2003 until November 2008 and replaced the Familia as Mazda's C-segment model. It was sold in North America for the 2004-2009 model years. It was also produced in Colombia from 2004 until 2014, in Iran from 2006 until 2010, and in China from 2007 until 2013....(Read more on Wikipedia)
IV Hatchback Overview:
Mazda 3 (IV Hatchback). With 213 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1400 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (186 hp) for versatile driving.
- • Generous trunk capacity of 569 Liters.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(III Sedan (BM, facelift 2017): 2018 - 2018).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | 3 |
| Generation: | IV Hatchback |
| Modification (Engine): | 2.0 SKYACTIV-G (162 Hp) Automatic |
| Start of production: | 2019 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 162 Hp @ 6000 rpm. |
| Power per litre: | 81.1 Hp/l |
| Torque: | 213 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine displacement: | 1998 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.2 l |
| Coolant: | 6.3 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Compression ratio: | 13:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio: | 8.6 kg/Hp, 115.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.6 kg/Nm, 152.1 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1400 |
| Fuel tank capacity: | 51 l |
| Size: |
| Length: | 4460 mm mm [120mm less] |
| Width: | 1795 mm mm [1mm less] |
| Height: | 1435 mm mm [20mm less] |
| Wheelbase: | 2725 mm mm [25mm more] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 215/45 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 18 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
Is the Mazda 3 worth every penny? Give us your honest ROI.