Mazda 3 IV Hatchback 2.5 Skyactiv-G (191 Hp) i-Activ AWD Skyactiv-Drive CDA
Mazda 3:
The Mazda3 is a compact car manufactured by Mazda since 2003 over four generations. The body styles have been a 5-door hatchback and 4-door sedan across all generations. It was sold as the Mazda Axela in China and Japan until 2019.
The first generation was produced in Japan from June 2003 until November 2008 and replaced the Familia as Mazda's C-segment model. It was sold in North America for the 2004-2009 model years. It was also produced in Colombia from 2004 until 2014, in Iran from 2006 until 2010, and in China from 2007 until 2013....(Read more on Wikipedia)
IV Hatchback Overview:
Mazda 3 (IV Hatchback). With 252 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~9 l/100km). With a weight of 1490 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. The top speed reaches 204 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (191 hp) for versatile driving.
- • Balanced fuel consumption of 8.1 L/100 km for its class.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Generous trunk capacity of 569 Liters.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Cons:
- • Meets SULEV30 emission standard; check for local urban restriction zones.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(IV Sedan: 2023 - June, 2024).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | 3 |
| Generation: | IV Hatchback |
| Modification (Engine): | 2.5 Skyactiv-G (191 Hp) i-Activ AWD Skyactiv-Drive CDA |
| Start of production: | August, 2022 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 191 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 76.8 Hp/l [201mm less] |
| Torque: | 252 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | PY-VPS More details about the engine PY-VPS |
| Engine displacement: | 2488 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC, VVT |
| Engine oil capacity: | 4.5 l |
| Coolant: | 6.9 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 89 mm mm |
| Piston Stroke: | 100 mm mm |
| Compression ratio: | 13:1 |
| Maximum engine speed: | 6500 rpm. |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 7.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (EPA): | 9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (EPA): | 7.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (EPA): | 8.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 8.1 l/100 km |
| Emission standard: | SULEV30 |
| Maximum speed: | 204 km/h, Electronically limited |
| Weight-to-power ratio: | 7.8 kg/Hp, 128.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.9 kg/Nm, 169.1 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1490 |
| Max. weight: | 1927 |
| Max load: | 437 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 569 l |
| Fuel tank capacity: | 48 l |
| Size: |
| Length: | 4459 mm mm [201mm less] |
| Width: | 1797 mm mm [2mm more] |
| Height: | 1440 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2726 mm mm [1mm more] |
| Front track: | 1568 mm |
| Rear (Back) track: | 1580 mm |
| Ride height (ground clearance): | 140 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.38 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Skyactiv-Drive |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 295 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc, 265 mm [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 215/45 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 7J x 18 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
The hidden gems or the annoying flaws? Expose the truth about the Mazda 3!