Volkswagen Polo VI (facelift 2021) 1.0 EVO (80 Hp)
People\'s Opinion
N/A / 5
Volkswagen Polo:
The Volkswagen Polo is a supermini car produced by the German car manufacturer Volkswagen since 1975. It is sold in Europe and other markets worldwide in hatchback, saloon, and estate variants throughout its production run. As of 2018, six separate generations of the Polo had been produced, usually identified by a "Series" or "Mark" number.
Some generations were facelifted midway through production, with the updated versions known unofficially by an addition of the letter F to the mark number, e. g. , Mk2F. Some members of the automotive press and some enthusiasts consider the facelifts to be separate models, so have used the unofficial designations Polo Mk1 to Mk7 for previous generations. Each Polo model is also identified by a two- or three-character Volkswagen Group Typ number. Official VW Polo history describes Mark I to Mark IV using either Roman numerals or Arabic numerals, with facelifted variants known as "Phase II" models. The body style has been varied through the life of the car, originally as a hatchback, which derived from the Audi 50. A saloon version was marketed as the Volkswagen Derby....(Read more on Wikipedia)
VI (facelift 2021) Overview:
Volkswagen Polo (VI (facelift 2021)). With 93 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1132 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 15.5 s). The top speed reaches 171 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
A basic, naturally aspirated engine best suited for city driving, struggling significantly at higher speeds or with heavy loads.
Fuel Economy
Decent fuel economy for an entry-level engine, but not as efficient as the turbocharged TSI units.
Best Use Case:
Strictly city driving, budget-conscious buyers
Pros and Cons:
Pros:
- • Refined ride quality and composed handling
- • High-quality interior materials and finish
- • Wide range of efficient and capable engines
- • Strong Euro NCAP safety rating
- • Practical boot space for its class
Cons:
- • Can be more expensive than some rivals
- • Rear legroom is average for the segment
- • Some interior plastics feel less premium in lower trims
- • Infotainment system can be complex for some users
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(VI: September, 2018 - April, 2019).
| General: |
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Polo |
| Generation: | VI (facelift 2021) |
| Modification (Engine): | 1.0 EVO (80 Hp) |
| Start of production: | September, 2021 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Particulate filter |
| Power: | 80 Hp @ 5100 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 80.1 Hp/l [21mm more] |
| Torque: | 93 Nm @ 3700-3900 rpm. |
| Engine Model/Code: | DSGB, DSGD More details about the engine DSGB, DSGD |
| Engine displacement: | 999 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Single-point injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 3.6 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 5.4-5.8 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-ISC-FCM |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 15.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 15.5 sec |
| Maximum speed: | 171 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 14.2 kg/Hp, 70.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 12.2 kg/Nm, 82.2 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 14.7 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1132 |
| Max. weight: | 1540 |
| Max load: | 408 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1125 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 351 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 800 kg |
| Fuel tank capacity: | 40 l |
| Size: |
| Length: | 4074 mm [21mm more] |
| Width: | 1751 mm [Same width.] |
| Height: | 1451 mm [10mm less] |
| Wheelbase: | 2552 mm [1mm more] |
| Width including mirrors: | 1964 mm |
| Front track: | 1500-1526 mm |
| Rear (Back) track: | 1483-1509 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 185/65 R15; 195/55 R16; 215/45 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 5.5J x 15; 6.5J x 16; 7J x 17 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
Real owners, real reviews. Tell us about your Volkswagen Polo.