Subaru Impreza I Coupe (GFC) 2.0 (115 Hp) 4WD
Subaru Impreza:
The Subaru Impreza is a compact car that has been manufactured by the Japanese automaker Subaru since 1992. It was introduced as a replacement for the Leone, with the predecessor's EA series engines replaced by the new EJ series. It is now in its sixth generation.
Subaru has offered a 5-door hatchback body variant since 2008. The firm also offered a coupe from 1995 until 2001, a 4-door sedan up to the fifth generation, and a 5-door wagon from the Impreza's introduction which was replaced by a hatchback with the third generation in 2008. Mainstream versions have received "boxer" flat-four engines ranging from 1. 5- to 2. 5-liters, with the performance-oriented Impreza WRX and WRX STI models upgraded with the addition of turbochargers. Since the third generation series, some markets have adopted the abbreviated Subaru WRX name for these high-performance variants. The first three generations of Impreza were also available with an off-road appearance non-SUV package called the Outback Sport, exclusive to the North American market. For the fourth generation, this appearance package was raised up to be subcompact crossover SUV and renamed the XV , and is sold internationally. Colloquially, the car is sometimes referred to as Scooby....(Read more on Wikipedia)
I Coupe (GFC) Overview:
Subaru Impreza (I Coupe (GFC)). With 170 Nm of torque, it offers ample pulling power. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. A two-door car with a fixed roof, known for its sporty design and dynamic performance. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Community Verdict
This rating is based on comments found on Reddit, scanned using artificial intelligence, and may not accurately reflect reality.

3.3 / 5
Based on AI analysis of 19 discussions
Read What Owners Say
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (115 hp), ideal for city commuting.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (365 L) suitable for daily needs.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(I (GC): 1994 - 2000).
| General: | |
|---|---|
| Brand: | Subaru |
| Model: | Impreza |
| Generation: | I Coupe (GFC) |
| Modification (Engine): | 2.0 (115 Hp) 4WD |
| Start of production: | 1995 |
| End of production: | 2000 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 2 |
| Engine: | |
|---|---|
| Power: | 115 Hp Same horsepower |
| Power per litre: | 57.7 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 170 Nm @ 4400 rpm. |
| Engine Model/Code: | EJ20G More details about the engine EJ20G |
| Engine displacement: | 1994 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Boxer |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | OHC |
| Engine oil capacity: | 4 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 92 mm mm |
| Piston Stroke: | 75 mm mm |
| Compression ratio: | 9.5:1 |
| Performance: | |
|---|---|
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Space: | |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum: | 365 l |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Size: | |
|---|---|
| Length: | 4350 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1690 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1410 mm mm [5mm less] |
| Wheelbase: | 2520 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1470 mm |
| Rear (Back) track: | 1450 mm |
| Powertrain: | |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears | 5 |
| Transmission type | Manual |
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Hydraulic Steering |
| Front suspension | Wishbone |
| Rear suspension | Several levers and rods |














Is it love at first sight with the Subaru Impreza? Tell us your story!