Ford Fiesta VIII (Mk8, facelift 2022) 3 door 1.0 EcoBoost (100 Hp)
People\'s Opinion
N/A / 5
Ford Fiesta:
The Ford Fiesta is a supermini car that was marketed by Ford from 1976 to 2023 over seven generations. Over the years, the Fiesta has mainly been developed and manufactured by Ford's European operations, and had been positioned below the Escort.
Ford sold over 15 million Fiestas from 1976 to July 2011, making it one of the best-selling Ford nameplates behind the Escort and the F-Series. It has been manufactured in the United Kingdom, Germany, Spain, Brazil, Argentina, Venezuela, Mexico, Taiwan, China, India, Thailand, and South Africa....(Read more on Wikipedia)
VIII (Mk8, facelift 2022) 3 door Overview:
Ford Fiesta (VIII (Mk8, facelift 2022) 3 door). With 170 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1089 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 10.8 s). The top speed reaches 180 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
A well-balanced engine, offering sufficient power for daily driving and comfortable highway cruising without being overly stressed.
Fuel Economy
Excellent fuel efficiency thanks to its EcoBoost technology, making it a cost-effective choice for mixed driving.
Best Use Case:
Mixed Driving
Pros and Cons:
Pros:
- • Engaging driving dynamics and handling
- • Wide range of efficient EcoBoost and Hybrid engines
- • Sharp exterior styling post-facelift
- • Modern infotainment and tech features
- • Practical for its size (front occupants)
Cons:
- • Limited rear passenger space in 3-door model
- • Entry-level 1.1 engine feels underpowered
- • Interior materials can feel basic on lower trims
- • Rear drum brakes on base models
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(VIII (Mk8) 5 door: May, 2020 - 2021).
| General: |
| Brand: | Ford |
| Model: | Fiesta |
| Generation: | VIII (Mk8, facelift 2022) 3 door |
| Modification (Engine): | 1.0 EcoBoost (100 Hp) |
| Start of production: | November, 2021 |
| End of production: | July, 2023 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 3 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 100 Hp @ 4500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 100.1 Hp/l [8mm more] |
| Torque: | 170 Nm @ 1500-4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | SFJP More details about the engine SFJP |
| Engine displacement: | 999 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.6 l |
| Coolant: | 5.6 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 71.9 mm mm |
| Piston Stroke: | 82 mm mm |
| Compression ratio: | 10:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 5.3-6.4 l/100 km |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP): | 6.8-8.2 l/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP): | 5-5.9 l/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP): | 4.5-5.5 l/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP): | 5.5-6.7 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-ISC-FCM |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 10.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 10.8 sec |
| Maximum speed: | 180 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 10.9 kg/Hp, 91.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.4 kg/Nm, 156.1 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 10.3 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1089 |
| Max. weight: | 1665 |
| Max. roof load: | 50 kg |
| Max load: | 576 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1093 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 292 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 750 kg |
| Fuel tank capacity: | 42 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 580 kg |
| Permitted towbar download: | 65 kg |
| Size: |
| Length: | 4048-4069 mm mm [8mm more] |
| Width: | 1735 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1484-1490 mm mm [8mm more] |
| Wheelbase: | 2493 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width with mirrors folded: | 1783 mm |
| Width including mirrors: | 1941 mm |
| Front overhang: | 846-847 mm |
| Rear overhang: | 708-730 mm |
| Ride height (ground clearance): | 122-130 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.8-10.0 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 262x23 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum, 202.8 mm [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 195/60 R15; 205/45 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 6J x 15; 7.5J x 17 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
Does the Ford Fiesta live up to the hype? Give us your verdict!