Dacia Sandero II (facelift 2016) 1.0 ECO-G (101 Hp) LPG
People\'s Opinion
N/A / 5
Dacia Sandero:
The Dacia Sandero is a subcompact car/supermini car produced and marketed jointly by the French manufacturer Renault and its Romanian subsidiary Dacia since 2007, currently at its third generation. It has been also marketed as the Renault Sandero in certain markets, such as Russia, Latin America, Iran, Egypt, and Sub-Saharan Africa. Dacia Sandero has been Europe's best selling car several years in a row.
With a slightly shorter wheelbase than the Dacia Logan sedan from which it derives, the Sandero was developed at Renault's Technocentre near Paris, France, in conjunction with the regional engineering centres based in Brazil and Romania. It was revealed for the first time at the 2007 Frankfurt Motor Show, and made its formal market debut in Brazil, as a Renault model, in December 2007, being the first Renault model to debut outside Europe....(Read more on Wikipedia)
II (facelift 2016) Overview:
Dacia Sandero (II (facelift 2016)). With 170 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1163 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Offers strong performance for a Sandero, with good torque delivery, making it capable for various driving scenarios.
Fuel Economy
Outstanding running costs thanks to the LPG system, combined with very good petrol efficiency.
Best Use Case:
Mixed driving, Commuter, Cost-conscious and environmentally aware drivers.
Pros and Cons:
Pros:
- • Exceptional value for money and low purchase price
- • Practical and spacious interior for its class
- • Very low running costs, especially with LPG and diesel options
- • Robust and generally reliable mechanicals
- • Simple, no-frills approach appeals to many buyers
Cons:
- • Basic interior quality and limited advanced features
- • Some engines can feel unrefined or underpowered
- • Uninspiring driving dynamics and handling
- • Automated manual (Easy-R) gearbox can be clunky
- • Limited active safety technology compared to rivals
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(III Stepway (facelift 2022): 2022 - ).
| General: |
| Brand: | Dacia |
| Model: | Sandero |
| Generation: | II (facelift 2016) |
| Modification (Engine): | 1.0 ECO-G (101 Hp) LPG |
| Start of production: | January, 2020 |
| End of production: | 2020 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 101 Hp @ 5000 rpm. |
| Power per litre: | 101.1 Hp/l |
| Torque: | 170 Nm @ 2000 rpm. |
| Engine Model/Code: | H4Dt [Same engine] More details about the engine H4Dt |
| Engine displacement: | 999 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 4.1 l |
| Coolant: | 4.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / LPG |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 4.4-4.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 4.4-4.8 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-TEMP |
| Weight-to-power ratio: | 11.2 kg/Hp, 89.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.7 kg/Nm, 149.9 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1134-1192 |
| Max. weight: | 1560 |
| Max load: | 368-426 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1200 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 320 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1090 kg |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Fuel tank capacity (LPG): | 32 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 565 kg |
| Size: |
| Length: | 4069 mm mm [30mm less] |
| Width: | 1733 mm mm [115mm less] |
| Height: | 1523 mm mm [64mm less] |
| Wheelbase: | 2589 mm mm [15mm less] |
| Width including mirrors: | 1994 mm |
| Front track: | 1496 mm |
| Rear (Back) track: | 1486 mm |
| Front overhang: | 827 mm |
| Rear overhang: | 653 mm |
| Ride height (ground clearance): | 132 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.7 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 258x22 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 185/65 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 6J x 15 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
What’s the best feature of the Dacia Sandero? Tell us in the comments!