Fiat Panda III City Cross 1.0 (70 Hp) Mild Hybrid
Fiat Panda:
The Fiat Panda is a city car manufactured and marketed by Fiat. The first generation Panda, introduced in 1980, was a two-box, three-door hatchback designed by Giorgetto Giugiaro and Aldo Mantovani of Italdesign and was manufactured through 2003 — receiving an all-wheel drive variant in 1983. SEAT of Spain marketed a variation of the first generation Panda under license to Fiat, initially as the Panda and subsequently as the Marbella.
The second-generation Panda, launched in 2003 as a 5-door hatchback, was designed by Giuliano Biasio of Bertone, and won the European Car of the Year in 2004. The third-generation Panda debuted at the Frankfurt Motor Show in September 2011, was designed at Fiat Centro Stilo under the direction of Roberto Giolito and remains in production in Italy at Pomigliano d'Arco. The fourth-generation Panda is marketed as the Grande Panda, to differentiate it from the third generation that is sold alongside it. Developed under Stellantis, the Grande Panda is produced in Serbia....(Read more on Wikipedia)
III City Cross Overview:
Fiat Panda (III City Cross). With 92 Nm of torque, it offers ample pulling power. It boasts low fuel consumption (~4.7 l/100km). Weighing only 980 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 14.7 s). The top speed reaches 155 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 4 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (70 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 13.9 sec).
- • Exceptional fuel efficiency: 4.1 L/100 km.
Cons:
- • Compact cargo space (225 L); may require careful packing.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(ZAF 141, facelift 1991: January, 1995 - December, 1996).
| General: |
| Brand: | Fiat |
| Model: | Panda |
| Generation: | III City Cross |
| Modification (Engine): | 1.0 (70 Hp) Mild Hybrid |
| Start of production: | January, 2020 |
| End of production: | 2020 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 70 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 70.1 Hp/l [295mm more] |
| Torque: | 92 Nm @ 3500 rpm. |
| Engine Model/Code: | 46341162 More details about the engine 46341162 |
| Engine displacement: | 999 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine oil capacity: | 2.5 l |
| Coolant: | 4.4 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 70 mm mm |
| Piston Stroke: | 86.5 mm mm |
| Compression ratio: | 12:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 4.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 3.5 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 4 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 14.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 14.7 sec |
| Maximum speed: | 155 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 14 kg/Hp, 71.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 10.7 kg/Nm, 93.9 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 14 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 980 |
| Fuel tank capacity: | 38 l |
| Size: |
| Length: | 3705 mm mm [295mm more] |
| Width: | 1662 mm mm [162mm more] |
| Height: | 1635 mm mm [165mm more] |
| Wheelbase: | 2300 mm mm [130mm more] |
| Front track: | 1416 mm |
| Rear (Back) track: | 1412 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.7 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 257 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 175/65 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 15 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
Is the Fiat Panda your dream ride or just a daily drive? Let's talk!