Volkswagen T-Roc facelift 2022 2.0 TDI (116 Hp)
People\'s Opinion
N/A / 5
Volkswagen T-Roc:
The Volkswagen T-Roc is a subcompact crossover SUV manufactured by German automaker Volkswagen. It was unveiled at the 2017 Frankfurt Motor Show, and launched in November 2017. It is based on the Volkswagen Group MQB A1 platform, and generally has been considered as the SUV equivalent of the C-segment Golf. It is positioned between the Tiguan and the slightly smaller T-Cross, while being approximately the same size as the less expensive Taigo.
The T-Roc was previewed as a concept car with the same name at the 2014 Geneva Motor Show. It features an all-wheel drive drivetrain....(Read more on Wikipedia)
facelift 2022 Overview:
Volkswagen T-Roc (facelift 2022). With 300 Nm of torque, it offers ample pulling power. It boasts low fuel consumption (~5.6 l/100km). With a weight of 1340 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 10.4 s). The top speed reaches 187 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Adequate performance for daily driving, prioritizing efficiency and smooth torque delivery over outright speed.
Fuel Economy
Excellent fuel efficiency, particularly on longer runs, making it a very economical choice for high mileage drivers.
Best Use Case:
Economical long-distance commuting, budget-conscious buyers.
Pros and Cons:
Pros:
- • Stylish and distinctive design
- • Wide range of efficient and powerful engines
- • Modern interior technology and infotainment
- • Good driving dynamics and handling
- • Practical boot space for its class
Cons:
- • Some interior plastics feel less premium than rivals
- • Ride can be firm on larger wheel options
- • Rear passenger space is adequate, not class-leading
- • Can become expensive in higher trims
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(T-Roc: 2020 - October, 2021).
| General: |
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | T-Roc |
| Generation: | facelift 2022 |
| Modification (Engine): | 2.0 TDI (116 Hp) |
| Start of production: | 2022 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 116 Hp @ 3250 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 58.9 Hp/l [2mm more] |
| Torque: | 300 Nm @ 1600-2500 rpm. |
| Engine Model/Code: | DTRD More details about the engine DTRD |
| Engine displacement: | 1968 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 5.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 81 mm mm |
| Piston Stroke: | 95.5 mm mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 5.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 3.5 l/100 km |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 4.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 4.3 l/100 km |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP): | 5.9 l/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP): | 4.3 l/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP): | 3.9 l/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP): | 4.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC): | 5.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC): | 3.5 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 4.3 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-ISC-FCM |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 10.4 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 10.4 sec |
| Maximum speed: | 187 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 11.6 kg/Hp, 86.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.5 kg/Nm, 223.9 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.9 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1340 |
| Max. weight: | 1920 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 580 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1290 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 445 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1500 kg |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| AdBlue tank: | 12 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 700 kg |
| Permitted towbar download: | 80 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 1800 kg |
| Size: |
| Ramp-over (brakeover) angle: | 13.8° |
| Length: | 4236 mm mm [2mm more] |
| Width: | 1819 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1584 mm mm [11mm more] |
| Wheelbase: | 2590 mm mm [3mm less] |
| Width including mirrors: | 2012 mm |
| Front track: | 1538-1549 mm |
| Rear (Back) track: | 1531-1541 mm |
| Ride height (ground clearance): | 161 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.1 m [above average] |
| Approach angle: | 17.4° |
| Departure angle: | 19.4° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/60 R16; 215/60 R16 |
|---|
| Wheel rims size | 6J x 16; 6.5J x 16 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Semi-dependent beam with stabilizer lateral stability |
Does the Volkswagen T-Roc live up to the hype? Give us your verdict!