Subaru Justy I (KAD) 1000 4WD (KAD-A) (5 dr) (50 Hp)
Subaru Justy:
The Subaru Justy is a subcompact hatchback manufactured and marketed by Subaru for model years 1984-1994. The company has marketed a rebadged variant Daihatsu Boon , at the 2007 Frankfurt Motor Show with a 1. 0 or 1. 2-litre straight-three engine, front/four wheel drive, electronically controlled continuously variable transaxle, or a 5-speed manual transaxle. For the 2010 model year, the Justy was replaced with the Subaru Trezia. The Justy nameplate was revived in November 2016 as a rebadged Toyota Tank and its twin counterpart the Toyota Roomy and Daihatsu Thor....(Read more on Wikipedia)
I (KAD) Overview:
Subaru Justy (I (KAD)). With 76 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~7.5 l/100km). Weighing only 825 kg, it’s quite light. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 17.3 s). The top speed reaches 140 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (74 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 13.8 sec).
- • Balanced fuel consumption of 8 L/100 km for its class.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
Cons:
- • Compact cargo space (158 L); may require careful packing.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(I (KAD): 1987 - 1995).
| General: |
| Brand: | Subaru |
| Model: | Justy |
| Generation: | I (KAD) |
| Modification (Engine): | 1000 4WD (KAD-A) (5 dr) (50 Hp) |
| Start of production: | 1990 |
| End of production: | 1994 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 50 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 50.2 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 76 Nm @ 3600 rpm. |
| Engine Model/Code: | J10 More details about the engine J10 |
| Engine displacement: | 997 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Carburettor |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | OHC |
| Engine oil capacity: | 2.8 l |
| Coolant: | 4.6 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 78 mm mm |
| Piston Stroke: | 69.6 mm mm |
| Compression ratio: | 9.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 7.5 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 5.5 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 7.5 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 17.3 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 17.3 sec |
| Maximum speed: | 140 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 16.5 kg/Hp, 60.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 10.9 kg/Nm, 92.1 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 16.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 825 |
| Max. weight: | 1250 |
| Max load: | 425 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1000 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 158 l |
| Fuel tank capacity: | 35 l |
| Size: |
| Length: | 3695 mm mm |
| Width: | 1535 mm mm |
| Height: | 1420 mm mm |
| Wheelbase: | 2285 mm mm |
| Front track: | 1330 mm |
| Rear (Back) track: | 1290 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.8 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Tires size | 145/80 R12 S |
|---|
| Front suspension | Spring Strut |
|---|
| Rear suspension | Wishbone |
Was the Subaru Justy what you expected? Let us know!