Subaru Justy I (KAD) 1000 4WD (KAD-A) (3 dr) (55 Hp)
Subaru Justy:
The Subaru Justy is a subcompact hatchback manufactured and marketed by Subaru for model years 1984-1994. The company has marketed a rebadged variant Daihatsu Boon , at the 2007 Frankfurt Motor Show with a 1. 0 or 1. 2-litre straight-three engine, front/four wheel drive, electronically controlled continuously variable transaxle, or a 5-speed manual transaxle. For the 2010 model year, the Justy was replaced with the Subaru Trezia. The Justy nameplate was revived in November 2016 as a rebadged Toyota Tank and its twin counterpart the Toyota Roomy and Daihatsu Thor....(Read more on Wikipedia)
I (KAD) Overview:
Subaru Justy (I (KAD)). With 79 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~7.2 l/100km). Weighing only 750 kg, it’s quite light. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 15.5 s). The top speed reaches 140 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Community Verdict
This rating is based on comments found on Reddit, scanned using artificial intelligence, and may not accurately reflect reality.
Allowed: 41%
Neutral: 19%
Issues: 41%
3 / 5Based on AI analysis of 37 discussions
Read What Owners Say
👍 POSITIVE
In general, Subarus when maintained are as reliable as most things on the road. Every brand has lemons and cars that are plagued with issues. A forester wouldn’t scare me. Just make sure you stay up to date on maintenance and do CVT services. Subaru at one point claimed it was a lifetime fluid for the CVT which is just not true and I’m not sure if they’ve changed that guidance. I’d personally do a
👍 POSITIVE
They’re very reliable. As are the majority of big modern manufacturers. Remember that most people on the internet who will write about their car experiences online will probably be negative no matter the maker.
As an Aussie we see thousands of modern CVT Subarus hit past the 100,000mile/160,000km mark in only a few years with no issues whatsoever.
The real decider of a car being reliable, unles
👍 POSITIVE
I always looked down on Subaru until I got one, thing is a tank so far
👎 NEGATIVE
2015 Crosstrek went through 3 CVTs and a set of headgaskets before we traded it in at 150,000km. All maintenance done religiously.
Fuck Subarus.
👎 NEGATIVE
Every Subaru my family has owned has eaten oil, cv axles and/or had a major transmission failure before 120k miles. I think the brand is way overhyped because they popularized AWD as a standard offering in their base models.
👍 POSITIVE
Objectively, Subarus tend to hold their market value better than most other brands, and they incorporate more safety features as standard equipment (i.e., not as extra-cost options) than many other car manufacturers.
👍 POSITIVE
Subaru had had "Nissan CVT" levels of problems in the past with a few specific engines (and... with a select owner group of 17 year old guys driving the piss out of them) but they have been beyond reliable for a long time now.
👍 POSITIVE
If you listen to Consumer Reports the current Subarus are very highly rated.
👍 POSITIVE
My last one hit 338k miles.
It ate 8-9 CV axles but engine and transmission and components were original. Oil every 4k mi, trans at 60k mi intervals, transfer case the same. Plugs at 75k mi intervals. Thats it.
👍 POSITIVE
Had several Subarus over the years, Outbacks and Crosstreks. They’re solid. Never had any real issues with them. Only got rid of “older” ones to trade in for newer/different models.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (55 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 15.5 sec).
- • Balanced fuel consumption of 7.2 L/100 km for its class.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
Cons:
- • Compact cargo space (160 L); may require careful packing.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
| General: |
| Brand: | Subaru |
| Model: | Justy |
| Generation: | I (KAD) |
| Modification (Engine): | 1000 4WD (KAD-A) (3 dr) (55 Hp) |
| Start of production: | 1983 |
| End of production: | 1989 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 3 |
| Engine: |
| Power: | 55 Hp @ 6000 rpm. |
| Power per litre: | 55.1 Hp/l |
| Torque: | 79 Nm @ 3600 rpm. |
| Engine Model/Code: | J10 |
| Engine displacement: | 998 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 3 |
| Fuel injection system: | Carburettor |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 3 l |
| Coolant: | 4 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 78 mm mm |
| Piston Stroke: | 69.6 mm mm |
| Compression ratio: | 9.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 7.2 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 6.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 7.2 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 15.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 15.5 sec |
| Maximum speed: | 140 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 13.6 kg/Hp, 73.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 9.5 kg/Nm, 105.3 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 14.7 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 750 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 980 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 160 l |
| Fuel tank capacity: | 35 l |
| Size: |
| Length: | 3695 mm mm |
| Width: | 1535 mm mm |
| Height: | 1420 mm mm |
| Wheelbase: | 2285 mm mm |
| Front track: | 1330 mm |
| Rear (Back) track: | 1290 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.8 m |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc |
|---|
| Rear brakes | Drum |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Front suspension | Spring Strut |
|---|
| Rear suspension | Wishbone |
Is it love at first sight with the Subaru Justy? Tell us your story!