Renault Koleos II (Phase II, 2019) 1.7 Blue dCi (150 Hp) X-Tronic
People\'s Opinion
N/A / 5
Renault Koleos:
The Renault Koleos, also known as Renault Samsung QM5 for the first generation and Renault QM6 in South Korea for the second generation , is a five-passenger compact, later mid-size crossover SUV manufactured by the French manufacturer Renault over three generations. It is primarily manufactured in Busan, South Korea by Renault Korea.
In South Korea, its main market, the first generation was marketed as the Renault Samsung QM5 and the second generation is marketed as the Renault Samsung QM6. The latter uses the Renault–Nissan CMF-CD modular platform shared with the Nissan X-Trail/Rogue and Renault Kadjar. The third generation is marketed as the Renault Grand Koleos and moved to the Compact Modular Architecture platform developed by Geely. It is based on the Geely Xingyue L / Monjaro....(Read more on Wikipedia)
II (Phase II, 2019) Overview:
Renault Koleos (II (Phase II, 2019)). With 340 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~6.1 l/100km). With a weight of 1683 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 11.8 s). The top speed reaches 190 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Offers sufficient power for daily driving, prioritizing fuel efficiency over outright acceleration.
Fuel Economy
Excellent fuel economy makes this a very cost-effective option for high-mileage drivers.
Best Use Case:
Highway / Long commutes
Pros and Cons:
Pros:
- • Spacious and comfortable interior with quality materials
- • Refined and smooth ride quality, good for long journeys
- • Excellent fuel economy from diesel engine options
- • Generous standard equipment and technology features
- • Available all-wheel-drive (AWD) for enhanced versatility
Cons:
- • CVT (X-Tronic) transmission can feel uninspiring under hard acceleration
- • Petrol engine can feel underpowered for the vehicle's size
- • Infotainment system can be less intuitive than rivals
- • Not the most engaging driving experience compared to some competitors
- • Rear visibility could be improved due to design
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(II (Phase II, 2019): November, 2020 - September, 2023).
| General: |
| Brand: | Renault |
| Model: | Koleos |
| Generation: | II (Phase II, 2019) |
| Modification (Engine): | 1.7 Blue dCi (150 Hp) X-Tronic |
| Start of production: | September, 2019 |
| End of production: | November, 2020 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Particulate filter |
| Power: | 150 Hp @ 3500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 85.8 Hp/l [1mm more] |
| Torque: | 340 Nm @ 1750 rpm. |
| Engine Model/Code: | R9N A4 More details about the engine R9N A4 |
| Engine displacement: | 1749 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 80 mm mm |
| Piston Stroke: | 87 mm mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 6.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 4.9 l/100 km |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 6.1-6.2 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 5.4 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 d-TEMP |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 11.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 11.8 sec |
| Maximum speed: | 190 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 11.2 kg/Hp, 89.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5 kg/Nm, 202 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 11.2 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1683 |
| Max. weight: | 2240 |
| Max load: | 557 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1706 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 498 l |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| AdBlue tank: | 16 l |
| Size: |
| Length: | 4673 mm mm [1mm more] |
| Width: | 1813 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1667 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2705 mm mm [1mm more] |
| Width including mirrors: | 2063 mm |
| Front track: | 1591 mm |
| Rear (Back) track: | 1586 mm |
| Front overhang: | 929 mm |
| Rear overhang: | 1039 mm |
| Ride height (ground clearance): | 189 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.4 m [above average] |
| Approach angle: | 18.4° |
| Departure angle: | 24.7° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | X-Tronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 320 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc, 292 mm [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Tires size | 225/65 R17 102H; 225/60 R18 100H; 225/55 R19 99V |
|---|
| Wheel rims size | 17; 18; 19 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
Would you recommend the Renault Koleos ? Tell us why or why not!