Peugeot 406 Break (Phase I, 1996) 1.8 (90 Hp)
People\'s Opinion
N/A / 5
Peugeot 406:
The Peugeot 406 is a large family car that was produced by French automaker Peugeot between 1995 and 2004. Available in saloon, estate and coupé bodystyles with a choice of petrol or turbodiesel engines, the 406 replaced the Peugeot 405 in Peugeot's lineup, and was itself replaced by the Peugeot 407.
The styling of the 406 is heavily influenced by its predecessor, the 405, which began to be phased out from the 406's launch in September 1995, and eventually finished production in Europe in 1997, when the last estate models were discontinued. United Kingdom sales of the 406 began in February 1996....(Read more on Wikipedia)
Break (Phase I, 1996) Overview:
Peugeot 406 (Break (Phase I, 1996)). With 147 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~11.8 l/100km). With a weight of 1300 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Underpowered for the 406 Break, struggling with acceleration and motorway cruising, best for relaxed driving.
Fuel Economy
Modest fuel economy, but may increase if the engine is constantly worked hard to maintain speed.
Best Use Case:
Strictly City Driving
Pros and Cons:
Pros:
- • Exceptional ride comfort and refinement
- • Spacious interior and large, practical boot
- • Elegant and timeless design
- • Good handling for a family estate
- • Range of efficient diesel engines
Cons:
- • Poor early Euro NCAP safety rating
- • Can suffer from electrical gremlins
- • Suspension components prone to wear
- • Petrol engines can be thirsty, especially V6
- • Interior plastics feel dated compared to rivals
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Phase I, 1995: 1996 - 1999).
| General: |
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 406 |
| Generation: | Break (Phase I, 1996) |
| Modification (Engine): | 1.8 (90 Hp) |
| Start of production: | 1997 |
| End of production: | 1999 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Station wagon (estate) |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 90 Hp @ 5000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 51.1 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 147 Nm @ 2600 rpm. |
| Engine Model/Code: | LFX XU7JB More details about the engine LFX XU7JB |
| Engine displacement: | 1761 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | OHC |
| Engine oil capacity: | 4.5 l |
| Coolant: | 8 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 83 mm mm |
| Piston Stroke: | 81.4 mm mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 11.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 6.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 8.4 l/100 km |
| Weight-to-power ratio: | 14.4 kg/Hp, 69.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 8.8 kg/Nm, 113.1 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1300 |
| Max. weight: | 1950 |
| Max load: | 650 |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1150 kg |
| Size: |
| Length: | 4740 mm mm [140mm more] |
| Width: | 1760 mm mm [5mm less] |
| Height: | 1505 mm mm [109mm more] |
| Wheelbase: | 2700 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1500 mm |
| Rear (Back) track: | 1480 mm |
| Front overhang: | 937 mm |
| Rear overhang: | 1103 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 205/60 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 15 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
If you could change one thing about the Peugeot 406, what would it be?