Opel Astra F (facelift 1994) 1.4i Ecotec 16V (90 Hp)
People\'s Opinion
N/A / 5
Opel Astra:
The Opel Astra is a compact car/small family car developed and produced by the German automaker Opel since 1991, currently at its sixth generation. It was first launched in September 1991 as a direct replacement to the Opel Kadett. As of 2025, the car slots between the smaller Corsa supermini and the larger Frontera subcompact crossover SUV.
Initially, the Astra was available in hatchback, saloon, and estate forms. A panel van and a convertible also appeared in the early 1990s. These body styles were later followed by a coupé in 2004, and the sporty Astra OPC appeared in 2005. The Twin Top retractable hardtop convertible replaced the soft top convertible in 2006, while the Caravan was renamed to Astra Sports Tourer since 2009....(Read more on Wikipedia)
F (facelift 1994) Overview:
Opel Astra (F (facelift 1994)). With 125 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~9.2 l/100km). Weighing only 1035 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 13 s). The top speed reaches 178 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Offers adequate performance for daily driving, feeling lively enough around town but less potent on highways.
Fuel Economy
A reasonable balance of power and fuel efficiency for its class, making it a cost-effective choice.
Best Use Case:
City / Mixed
Pros and Cons:
Pros:
- • Affordable running costs (for some engines)
- • Practical interior and boot space
- • Wide range of engine options
- • Simple and robust mechanics
- • Good parts availability
Cons:
- • Dated interior design
- • Some engines lack refinement
- • Limited safety features by modern standards
- • Prone to rust in older models
- • Soft suspension on some trims
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(F Caravan (facelift 1994): 1995 - December, 1997).
| General: |
| Brand: | Opel |
| Model: | Astra |
| Generation: | F (facelift 1994) |
| Modification (Engine): | 1.4i Ecotec 16V (90 Hp) |
| Start of production: | 1996 |
| End of production: | 1998 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 3 |
| Engine: |
| Power: | 90 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 64.8 Hp/l [227mm less] |
| Torque: | 125 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | X14XE More details about the engine X14XE |
| Engine displacement: | 1389 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 3.5 l |
| Coolant: | 5.6 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 77.6 mm mm |
| Piston Stroke: | 73.4 mm mm |
| Compression ratio: | 10.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 9.2 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 6.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 8.2 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 13 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 13 sec |
| Maximum speed: | 178 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 11.4 kg/Hp, 87.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 8.2 kg/Nm, 122 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 12.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1025/1045 |
| Max. weight: | 1530 |
| Max load: | 485-505 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1200 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 360 l |
| Fuel tank capacity: | 52 l |
| Size: |
| Length: | 4051 mm mm [227mm less] |
| Width: | 1696 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1410 mm mm [115mm less] |
| Wheelbase: | 2517 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 1852 mm |
| Front track: | 1424 mm |
| Rear (Back) track: | 1423 mm |
| Ride height (ground clearance): | 135 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.5 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Tires size | 175/65 R14 82T |
|---|
| Wheel rims size | 14 |
Was the Opel Astra what you expected? Let us know!