Mazda 3 IV Sedan 2.5 SkyActiv-G (186 Hp) Automatic CDA
Mazda 3:
The Mazda3 is a compact car manufactured by Mazda since 2003 over four generations. The body styles have been a 5-door hatchback and 4-door sedan across all generations. It was sold as the Mazda Axela in China and Japan until 2019.
The first generation was produced in Japan from June 2003 until November 2008 and replaced the Familia as Mazda's C-segment model. It was sold in North America for the 2004-2009 model years. It was also produced in Colombia from 2004 until 2014, in Iran from 2006 until 2010, and in China from 2007 until 2013....(Read more on Wikipedia)
IV Sedan Overview:
Mazda 3 (IV Sedan). With 252 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~8.7 l/100km). Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (186 hp) for versatile driving.
- • Generous trunk capacity of 569 Liters.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(III Sedan (BM, facelift 2017): 2018 - 2018).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | 3 |
| Generation: | IV Sedan |
| Modification (Engine): | 2.5 SkyActiv-G (186 Hp) Automatic CDA |
| Start of production: | 2019 |
| End of production: | August, 2022 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 186 Hp @ 6000 rpm. |
| Power per litre: | 74.8 Hp/l |
| Torque: | 252 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine displacement: | 2488 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 4.5 l |
| Coolant: | 6.3 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 89 mm mm |
| Piston Stroke: | 100 mm mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 8.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 6.5 l/100 km |
| Space: |
| Trunk (boot) space - minimum: | 374 l |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Size: |
| Length: | 4660 mm mm [80mm more] |
| Width: | 1795 mm mm [1mm less] |
| Height: | 1440 mm mm [15mm less] |
| Wheelbase: | 2725 mm mm [25mm more] |
| Width including mirrors: | 2028 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Tires size | 205/60 R16; 215/45 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 16; 18 |
Better than its competitors? Tell us why the Mazda 3 stands out.