Mazda 3 I Hatchback (BK) 2.3 (160 Hp) Automatic
Mazda 3:
The Mazda3 is a compact car manufactured by Mazda since 2003 over four generations. The body styles have been a 5-door hatchback and 4-door sedan across all generations. It was sold as the Mazda Axela in China and Japan until 2019.
The first generation was produced in Japan from June 2003 until November 2008 and replaced the Familia as Mazda's C-segment model. It was sold in North America for the 2004-2009 model years. It was also produced in Colombia from 2004 until 2014, in Iran from 2006 until 2010, and in China from 2007 until 2013....(Read more on Wikipedia)
I Hatchback (BK) Overview:
Mazda 3 (I Hatchback (BK)). With 203 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1284 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (109 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 11.3 sec).
- • Exceptional fuel efficiency: 5 L/100 km.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (413 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Cons:
- • Meets EURO 3 emission standard; check for local urban restriction zones.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(I Sedan (BK): 2003 - 2006).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | 3 |
| Generation: | I Hatchback (BK) |
| Modification (Engine): | 2.3 (160 Hp) Automatic |
| Start of production: | 2004 |
| End of production: | 2006 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 160 Hp @ 6500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 70.8 Hp/l [4mm less] |
| Torque: | 203 Nm @ 4500 rpm. |
| Engine Model/Code: | L3-V More details about the engine L3-V |
| Engine displacement: | 2261 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.3 l |
| Coolant: | 6.9 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 87.5 mm |
| Piston Stroke: | 94 mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio: | 8 kg/Hp, 125.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.3 kg/Nm, 159.5 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1273-1296 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 878 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 481 l |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| Size: |
| Length: | 4486 mm [4mm less] |
| Width: | 1755 mm [Same width.] |
| Height: | 1450 mm [15mm less] |
| Wheelbase: | 2639 mm [1mm less] |
| Front track: | 1529 mm |
| Rear (Back) track: | 1514 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 4 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R16; 205/50 R17 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
Help others decide – share your experience!