Holden Commodore VT 5.7 i V8 SS (306 Hp)
Holden Commodore:
The Holden Commodore is a series of automobiles that were sold by now-defunct Australian manufacturer Holden from 1978 until 2020. They were manufactured from 1978 to 2017 in Australia and from 1979 to 1990 in New Zealand, with production of the locally manufactured versions in Australia ending on 20 October 2017.
The first three generations of Holden produced Commodores were based on the Opel designed V-body rear-wheel drive automotive platform, which was the basis of GM's largest European models, but were structurally strengthened, mechanically modified, and, in time, enlarged by Holden for Australian road conditions, production needs, and market demands. The styling of these cars was generally similar to that of the Opel Commodore C, and later, the Opel Omega A/B and their Vauxhall sister models the Vauxhall Carlton and Omega....(Read more on Wikipedia)
VT Overview:
Holden Commodore (VT). With 460 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1640 kg, it falls in the mid‑range. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.9 s). The top speed reaches 234 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Community Verdict
This rating is based on comments found on Reddit, scanned using artificial intelligence, and may not accurately reflect reality.

3.2 / 5
Based on AI analysis of 18 discussions
Read What Owners Say
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (207 hp) for versatile driving.
- • Rear-wheel drive layout for enhanced handling and balance.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (475 L) suitable for daily needs.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(VT: 1998 - 2000).
| General: | |
|---|---|
| Brand: | Holden |
| Model: | Commodore |
| Generation: | VT |
| Modification (Engine): | 5.7 i V8 SS (306 Hp) |
| Start of production: | 2000 |
| End of production: | 2002 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: | |
|---|---|
| Power: | 306 Hp @ 5200 rpm. |
| Power per litre: | 54 Hp/l |
| Torque: | 460 Nm @ 4400 rpm. |
| Engine displacement: | 5665 |
| Number of cylinders: | 8 |
| Engine configuration: | V-engine |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 5 l |
| Coolant: | 12 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 99 mm mm |
| Piston Stroke: | 92 mm mm |
| Compression ratio: | 10.1:1 |
| Performance: | |
|---|---|
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 13 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 7.4 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.9 sec |
| Maximum speed: | 234 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 5.4 kg/Hp, 186.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 3.6 kg/Nm, 280.5 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6.6 sec |
| Space: | |
|---|---|
| Kerb Weight: | 1640 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 475 l |
| Fuel tank capacity: | 75 l |
| Size: | |
|---|---|
| Length: | 4964 mm mm [79mm more] |
| Width: | 1842 mm mm [2mm more] |
| Height: | 1450 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2788 mm mm [2mm less] |
| Front track: | 1569 mm |
| Rear (Back) track: | 1587 mm |
| Powertrain: | |
|---|---|
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Transmission type | Automatic |
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Power steering | Hydraulic Steering |
| Tires size | 225/55 R16 |
| Front suspension | Coil spring |
| Rear suspension | Coil spring |









What’s the best feature of the Holden Commodore? Tell us in the comments!