Holden Colorado II Crew Cab 2.8 Duramax 2 (200 Hp)
Holden Colorado:
The Holden Colorado is a range of 2- and 4-door, compact and mid-size pickup trucks that were produced for Australian manufacturer Holden, a subsidiary of General Motors from 2008 to 2021. Since its launch in 2008, it has been produced at the General Motors Thailand factory in Rayong, Thailand. This model is essentially a rebadged variant of the Chevrolet Colorado pickup truck, and replaces the previous Rodeo model, which is a rebadged variant of the Isuzu D-Max. The Colorado was made due to the split of GM and Isuzu....(Read more on Wikipedia)
II Crew Cab Overview:
Holden Colorado (II Crew Cab). With 440 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 2000 kg, it falls in the mid‑range. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. A vehicle with an open cargo bed at the back, suitable for transporting goods. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (200 hp) for versatile driving.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(I Crew Cab: 2008 - 2012).
| General: |
| Brand: | Holden |
| Model: | Colorado |
| Generation: | II Crew Cab |
| Modification (Engine): | 2.8 Duramax 2 (200 Hp) |
| Start of production: | 2012 |
| End of production: | 2017 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Pick-up |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 200 Hp @ 3600 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 72 Hp/l [447mm more] |
| Torque: | 440 Nm @ 2000 rpm. |
| Engine Model/Code: | Duramax 2 More details about the engine Duramax 2 |
| Engine displacement: | 2776 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 5.7 l |
| Coolant: | 9 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 94 mm mm |
| Piston Stroke: | 100 mm mm |
| Compression ratio: | 16.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Weight-to-power ratio: | 9.9 kg/Hp, 101 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.5 kg/Nm, 222.2 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1980-2020 |
| Max. weight: | 3150 |
| Max load: | 1130-1170 |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 3500 kg |
| Fuel tank capacity: | 76 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 350 kg |
| Size: |
| Ramp-over (brakeover) angle: | 23° |
| Wading depth: | 600 mm |
| Length: | 5347 mm mm [447mm more] |
| Width: | 1882 mm mm [82mm more] |
| Height: | 1780 mm mm [45mm more] |
| Wheelbase: | 3096 mm mm [46mm more] |
| Front track: | 1570 mm |
| Rear (Back) track: | 1570 mm |
| Ride height (ground clearance): | 210 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 12.7 m [above average] |
| Approach angle: | 30° |
| Departure angle: | 22° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 300 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum, 295 mm [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 245/70 R16; 255/65 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 6.5J x 16; 7J x 17 |
|---|
| Front suspension | Double wishbone |
|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
Have you ever driven an Holden Colorado?
How was your experience with it? Share with us: