Holden Colorado II Space Cab 2.8 Duramax 2 (200 Hp) 4x4 Automatic
Holden Colorado:
The Holden Colorado is a range of 2- and 4-door, compact and mid-size pickup trucks that were produced for Australian manufacturer Holden, a subsidiary of General Motors from 2008 to 2021. Since its launch in 2008, it has been produced at the General Motors Thailand factory in Rayong, Thailand. This model is essentially a rebadged variant of the Chevrolet Colorado pickup truck, and replaces the previous Rodeo model, which is a rebadged variant of the Isuzu D-Max. The Colorado was made due to the split of GM and Isuzu....(Read more on Wikipedia)
II Space Cab Overview:
Holden Colorado (II Space Cab). With 500 Nm of torque, it offers ample pulling power. At around 2071 kg, it’s on the heavier side. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. A vehicle with an open cargo bed at the back, suitable for transporting goods. Seating for 4 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (200 hp) for versatile driving.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(I Crew Cab: 2008 - 2012).
| General: |
| Brand: | Holden |
| Model: | Colorado |
| Generation: | II Space Cab |
| Modification (Engine): | 2.8 Duramax 2 (200 Hp) 4x4 Automatic |
| Start of production: | 2012 |
| End of production: | 2017 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Pick-up |
| Seats: | 4 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 200 Hp @ 3600 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 72 Hp/l [447mm more] |
| Torque: | 500 Nm @ 2000 rpm. |
| Engine Model/Code: | Duramax 2 More details about the engine Duramax 2 |
| Engine displacement: | 2776 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 5.7 l |
| Coolant: | 9 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 94 mm mm |
| Piston Stroke: | 100 mm mm |
| Compression ratio: | 16.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Weight-to-power ratio: | 10.4 kg/Hp, 96.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.1 kg/Nm, 241.4 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 2071 |
| Max. weight: | 3150 |
| Max load: | 1079 |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 3500 kg |
| Fuel tank capacity: | 76 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 350 kg |
| Size: |
| Ramp-over (brakeover) angle: | 23° |
| Wading depth: | 600 mm |
| Length: | 5347 mm mm [447mm more] |
| Width: | 1882 mm mm [82mm more] |
| Height: | 1780 mm mm [45mm more] |
| Wheelbase: | 3096 mm mm [46mm more] |
| Front track: | 1570 mm |
| Rear (Back) track: | 1570 mm |
| Ride height (ground clearance): | 210 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 12.7 m [above average] |
| Approach angle: | 30° |
| Departure angle: | 22° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels permanently, and the front wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 300 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum, 295 mm [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 255/65 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 7J x 17 |
|---|
| Front suspension | Double wishbone |
|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
Have you ever driven an Holden Colorado?
How was your experience with it? Share with us: