Holden Colorado I Crew Cab 3.0d (163 Hp)
Holden Colorado:
The Holden Colorado is a range of 2- and 4-door, compact and mid-size pickup trucks that were produced for Australian manufacturer Holden, a subsidiary of General Motors from 2008 to 2021. Since its launch in 2008, it has been produced at the General Motors Thailand factory in Rayong, Thailand. This model is essentially a rebadged variant of the Chevrolet Colorado pickup truck, and replaces the previous Rodeo model, which is a rebadged variant of the Isuzu D-Max. The Colorado was made due to the split of GM and Isuzu....(Read more on Wikipedia)
I Crew Cab Overview:
Holden Colorado (I Crew Cab). With 360 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1702 kg, it falls in the mid‑range. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. A vehicle with an open cargo bed at the back, suitable for transporting goods. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (214 hp) for versatile driving.
- • Rear-wheel drive layout for enhanced handling and balance.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
| General: |
| Brand: | Holden |
| Model: | Colorado |
| Generation: | I Crew Cab |
| Modification (Engine): | 3.0d (163 Hp) |
| Start of production: | 2008 |
| End of production: | 2012 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Pick-up |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 163 Hp @ 3600 rpm. |
| Power per litre: | 54.4 Hp/l |
| Torque: | 360 Nm @ 1800-2800 rpm. |
| Engine Model/Code: | 4JJ1-TCX |
| Engine displacement: | 2999 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 7 l |
| Coolant: | 9.3 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 95.4 mm mm |
| Piston Stroke: | 104.9 mm mm |
| Compression ratio: | 17.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Weight-to-power ratio: | 10.4 kg/Hp, 95.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.7 kg/Nm, 211.5 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1702 |
| Max. weight: | 2800 |
| Max load: | 1098 |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 2500 kg |
| Fuel tank capacity: | 76 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Size: |
| Length: | 4900 mm mm |
| Width: | 1800 mm mm |
| Height: | 1660 mm mm |
| Wheelbase: | 3050 mm mm |
| Ride height (ground clearance): | 195 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.8 m |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 256 mm |
|---|
| Rear brakes | Drum, 254 mm |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 215/70 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 6.5J x 15 |
|---|
| Front suspension | Double wishbone |
|---|
| Rear suspension | Dependent suspension of two longitudinal semi-elliptic leaf springs |
Every driver has a story. What’s yours with the Holden Colorado?