Haval H6 III 1.5T (243 Hp) HEV DHT
Haval H6:
The Haval H6 is a compact crossover SUV produced by the Chinese manufacturer Great Wall Motor under the Haval marque since 2011. It was introduced at the 2011 Shanghai Auto Show. It produced with both front-wheel-drive and four-wheel-drive drivetrain.
Originally named Great Wall Haval H6, it was later renamed the Haval H6 for the newly developed Haval brand. It is the successor of the Great Wall Pegasus.
Since its introduction in 2011, the H6 had once led the SUV segment in China for 103 consecutive months, or around 8 years. In December 2016, the H6 set a single-month sales record in the Chinese market with 80,495 units sold, a record that remains unbeaten. As of 2024, GWM has sold more than four million H6 globally, making it the all-time best-selling GWM vehicle....(Read more on Wikipedia)
III Overview:
Haval H6 (III). With 233 Nm of torque, it offers ample pulling power. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (154 hp) for versatile driving.
- • Exceptional fuel efficiency: 5.2 L/100 km.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Cons:
- • Meets CHINA VI emission standard; check for local urban restriction zones.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(II: May, 2017 - 2020).
| General: |
| Brand: | Haval |
| Model: | H6 |
| Generation: | III |
| Modification (Engine): | 1.5T (243 Hp) HEV DHT |
| Start of production: | May, 2021 |
| End of production: | April, 2024 |
| Powertrain Architecture: | FHEV (Full Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 154 Hp Same horsepower |
| Power per litre: | 102.7 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 233 Nm |
| Engine Model/Code: | GW4B15D More details about the engine GW4B15D |
| Engine displacement: | 1499 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | VGT |
| Engine oil capacity: | 4 l |
| Coolant: | 8 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 5.2 l/100 km |
| Emission standard: | China VI |
| Space: |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1500 kg |
| Fuel tank capacity: | 56 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Size: |
| Length: | 4653 mm [53mm more] |
| Width: | 1886 mm [26mm more] |
| Height: | 1730 mm [10mm more] |
| Wheelbase: | 2738 mm [58mm more] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 2 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | DHT |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/60 R18; 225/55 R19 |
|---|
| Wheel rims size | 7J x 18; 7J x 19 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Electric: |
| Gross battery capacity: | 1.8 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Below the floor |
| System power: | 243 Hp |
| System torque: | 530 Nm |
| Electric motor power: | 177 Hp |
| Electric motor Torque: | 300 Nm |
| Electric motor location: | Integrated into the transmission |
| Battery voltage: | 338 V |
If you could change one thing about the Haval H6, what would it be?