BMW 6 Series E24, facelift 1982 628CSi (184 Hp) Automatic
People\'s Opinion
N/A / 5
BMW 6 Series:
The BMW 6 Series is a range of grand tourers produced by BMW since 1976. It is the successor to the E9 Coupé and is currently in its fourth generation.
The first generation BMW E24 6 Series was available solely as a two-door coupé and produced from 1976 to 1989, when it was supplanted by the larger BMW 8 Series. When the 6 Series nameplate was revived in 2004 for the second generation, the BMW E63/E64 6 Series, the coupé was joined by a convertible body style. The third generation F06/F12/F13 6 Series debuted in 2011 as a coupé and convertible, and a sedan variant known as the "Gran Coupé" in 2012. When the F06/F12/F13 6 Series ended production, the "Gran Coupé"/coupé/convertible models have been shifted into the more upmarket BMW 8 Series nameplate. The fourth generation 6 Series, the G32 6 Series, debuted in mid-2017 and is offered only as a fastback body style to complement the BMW 5 Series sedan/wagon....(Read more on Wikipedia)
E24, facelift 1982 Overview:
BMW 6 Series (E24, facelift 1982). With 240 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1430 kg, it falls in the mid‑range. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 10.9 s). The top speed reaches 204 km/h. A two-door car with a fixed roof, known for its sporty design and dynamic performance. Seating for 4 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Offers adequate power for comfortable cruising, though the automatic transmission dulls the performance slightly compared to manual variants.
Fuel Economy
Reasonable fuel economy for an automatic six-cylinder coupe of its time, slightly better than the 635CSi due to smaller engine.
Best Use Case:
City / Comfortable Cruising
Pros and Cons:
Pros:
- • Timeless, elegant coupe design
- • Strong and smooth inline-six engines
- • Excellent grand touring comfort
- • Engaging driving dynamics for its era
- • Increasing classic car appeal and value
Cons:
- • High fuel consumption by modern standards
- • Maintenance can be costly for older models
- • Lack of modern safety features
- • Rust can be an issue if not well-maintained
- • Automatic transmissions can feel dated
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(E24: 1979 - 1982).
| General: |
| Brand: | BMW |
| Model: | 6 Series |
| Generation: | E24, facelift 1982 |
| Modification (Engine): | 628CSi (184 Hp) Automatic |
| Start of production: | 1982 |
| End of production: | 1987 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 4 |
| Doors: | 2 |
| Engine: |
| Power: | 184 Hp @ 5800 rpm. |
| Power per litre: | 66 Hp/l |
| Torque: | 240 Nm @ 4200 rpm. |
| Engine Model/Code: | M30 [Same engine] More details about the engine M30 |
| Engine displacement: | 2788 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 5.8 l |
| Coolant: | 12 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 86 mm mm |
| Piston Stroke: | 80 mm mm |
| Compression ratio: | 9.3:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 14.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 6.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 10 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 10.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 10.9 sec |
| Maximum speed: | 204 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7.8 kg/Hp, 128.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6 kg/Nm, 167.8 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 10.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1430 |
| Max. weight: | 1850 |
| Max load: | 420 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 415 l |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| Size: |
| Length: | 4755 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1725 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1365 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2625 mm mm [1mm less] |
| Front track: | 1430 mm |
| Rear (Back) track: | 1460 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.2 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 4 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Cone worm with recirculation balls |
|---|
| Tires size | 205/70 VR14 |
|---|
| Wheel rims size | 14 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent coil spring |
Your first impression of the BMW 6 Series in one word? Go!