Audi 90 B2, Typ 81,85 2.2 E (136 Hp) quattro
Audi 90:
The Audi 80 is a compact executive car produced by the Audi subdivision of the Volkswagen Group across four generations from 1966 to 1996. It shared its platform with the Volkswagen Passat from 1973 to 1986 and was available as a saloon, and estate — the latter marketed by Audi as the Avant. The coupé and convertible models were not badged as members of the range, but used a derivative of the same platforms.
In North America and Australia, the 80 was marketed as the Audi Fox for model years 1973–1979, as the Audi 4000 for model years 1980–1987 in the US, as Audi 4000 5+5 from 1981 in the US, and Audi 5+5 in Australia during 1981 through 1983....(Read more on Wikipedia)
B2, Typ 81,85 Overview:
Audi 90 (B2, Typ 81,85). With 186 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1200 kg, it’s quite light. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 9 s). The top speed reaches 200 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (115 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 11.7 sec).
- • Generous trunk capacity of 541 Liters.
Cons:
- • Relatively high fuel consumption: 10 L/100 km combined.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(B3, Typ 89,89Q,8A: April, 1988 - July, 1990).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | 90 |
| Generation: | B2, Typ 81,85 |
| Modification (Engine): | 2.2 E (136 Hp) quattro |
| Start of production: | August, 1984 |
| End of production: | March, 1987 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 136 Hp @ 5700 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 61.1 Hp/l [72mm more] |
| Torque: | 186 Nm @ 3500 rpm. |
| Engine Model/Code: | HY More details about the engine HY |
| Engine displacement: | 2226 |
| Number of cylinders: | 5 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 4.5 l |
| Coolant: | 8 l |
| Cylinder Bore: | 81 mm mm |
| Piston Stroke: | 86.4 mm mm |
| Compression ratio: | 10:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 9.8 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9 sec |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 8.8 kg/Hp, 113.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.5 kg/Nm, 155 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 8.6 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1200 |
| Max. weight: | 1660 |
| Max load: | 460 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 451 l |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| Size: |
| Length: | 4465 mm mm [72mm more] |
| Width: | 1682 mm mm [13mm less] |
| Height: | 1376 mm mm [21mm less] |
| Wheelbase: | 2525 mm mm [21mm less] |
| Front track: | 1403 mm |
| Rear (Back) track: | 1407 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Tires size | 175/70 R14 |
|---|
| Wheel rims size | 14 |
Have you ever driven an Audi 90?
How was your experience with it? Share with us: