Audi 90 B3, Typ 89,89Q,8A 1.6 TD (80 Hp)
Audi 90:
The Audi 80 is a compact executive car produced by the Audi subdivision of the Volkswagen Group across four generations from 1966 to 1996. It shared its platform with the Volkswagen Passat from 1973 to 1986 and was available as a saloon, and estate — the latter marketed by Audi as the Avant. The coupé and convertible models were not badged as members of the range, but used a derivative of the same platforms.
In North America and Australia, the 80 was marketed as the Audi Fox for model years 1973–1979, as the Audi 4000 for model years 1980–1987 in the US, as Audi 4000 5+5 from 1981 in the US, and Audi 5+5 in Australia during 1981 through 1983....(Read more on Wikipedia)
B3, Typ 89,89Q,8A Overview:
Audi 90 (B3, Typ 89,89Q,8A). With 155 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~6.9 l/100km). Weighing only 1090 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 14.6 s). The top speed reaches 174 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (80 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 14.6 sec).
- • Exceptional fuel efficiency: 5.3 L/100 km.
- • Standard trunk space (418 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(B3, Typ 89,89Q,8A: April, 1987 - December, 1991).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | 90 |
| Generation: | B3, Typ 89,89Q,8A |
| Modification (Engine): | 1.6 TD (80 Hp) |
| Start of production: | April, 1988 |
| End of production: | July, 1990 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 80 Hp @ 4500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 50.4 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 155 Nm @ 2600 rpm. |
| Engine Model/Code: | RA More details about the engine RA |
| Engine displacement: | 1588 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Precombustion chamber injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger |
| Valvetrain: | OHC |
| Engine oil capacity: | 4 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 79.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 80 mm mm |
| Compression ratio: | 23:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 6.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 3.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 5.3 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 14.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 14.6 sec |
| Maximum speed: | 174 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 13.6 kg/Hp, 73.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 7 kg/Nm, 142.2 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 13.9 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1090 |
| Max. weight: | 1550 |
| Max load: | 460 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 418 l |
| Fuel tank capacity: | 68 l |
| Size: |
| Length: | 4393 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1695 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1397 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2546 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1411 mm |
| Rear (Back) track: | 1432 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.3 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 175/70 R14 |
|---|
| Wheel rims size | 14 |
Was the Audi 90 what you expected? Let us know!