Audi 100 C3, Typ 44,44Q, facelift 1988 2.5 TDI (120 Hp)
Audi 100:
The Audi 100 and Audi 200 are primarily mid-size/executive cars manufactured and marketed by the Audi division of the Volkswagen Group. The car was made from 1968 to 1997 across four generations , with a two-door model available in the first and second generation , and a five-door model available in the last three generations. They also made an 100 Avant in the 1970s....(Read more on Wikipedia)
C3, Typ 44,44Q, facelift 1988 Overview:
Audi 100 (C3, Typ 44,44Q, facelift 1988). With 265 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~7.2 l/100km). With a weight of 1320 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 9.9 s). The top speed reaches 200 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (120 hp), ideal for city commuting.
- • Respectable acceleration of 9.9 sec, suitable for most driving situations.
- • Balanced fuel consumption of 6 L/100 km for its class.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(C3, Typ 44,44Q, facelift 1988: 1988 - 1989).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | 100 |
| Generation: | C3, Typ 44,44Q, facelift 1988 |
| Modification (Engine): | 2.5 TDI (120 Hp) |
| Start of production: | 1989 |
| End of production: | 1990 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 120 Hp @ 4250 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 48.8 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 265 Nm @ 2250 rpm. |
| Engine Model/Code: | 1T More details about the engine 1T |
| Engine displacement: | 2461 |
| Number of cylinders: | 5 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | OHC |
| Engine oil capacity: | 5 l |
| Coolant: | 9.4 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 81 mm |
| Piston Stroke: | 95.5 mm |
| Compression ratio: | 20.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 7.2 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 5.3 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9.9 sec |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 11 kg/Hp, 90.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5 kg/Nm, 200.8 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1320 |
| Max. weight: | 1870 |
| Max load: | 550 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 610 l |
| Fuel tank capacity: | 80 l |
| Size: |
| Length: | 4793 mm [Same length.] |
| Width: | 1814 mm [Same width.] |
| Height: | 1421 mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2687 mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1476 mm |
| Rear (Back) track: | 1483 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.5 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 195/65 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 6J x 15 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | McPherson |
Does the Audi 100 live up to the hype? Give us your verdict!