Audi 100 C3, Typ 44,44Q, facelift 1988 2.2 E (138 Hp)
Audi 100:
The Audi 100 and Audi 200 are primarily mid-size/executive cars manufactured and marketed by the Audi division of the Volkswagen Group. The car was made from 1968 to 1997 across four generations , with a two-door model available in the first and second generation , and a five-door model available in the last three generations. They also made an 100 Avant in the 1970s....(Read more on Wikipedia)
C3, Typ 44,44Q, facelift 1988 Overview:
Audi 100 (C3, Typ 44,44Q, facelift 1988). With 188 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1250 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 9.6 s). The top speed reaches 202 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (165 hp) for versatile driving.
- • Respectable acceleration of 8.2 sec, suitable for most driving situations.
- • Generous trunk capacity of 644 Liters.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Cons:
- • Relatively high fuel consumption: 10.7 L/100 km combined.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Avant (C2, Typ 43): 1977 - 1979).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | 100 |
| Generation: | C3, Typ 44,44Q, facelift 1988 |
| Modification (Engine): | 2.2 E (138 Hp) |
| Start of production: | 1988 |
| End of production: | 1990 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 138 Hp @ 5700 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 62 Hp/l [206mm more] |
| Torque: | 188 Nm @ 3500 rpm. |
| Engine Model/Code: | KU More details about the engine KU |
| Engine displacement: | 2226 |
| Number of cylinders: | 5 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 4.5 l |
| Coolant: | 8 l |
| Cylinder Bore: | 81 mm |
| Piston Stroke: | 86.4 mm |
| Compression ratio: | 10:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 8.8 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9.6 sec |
| Maximum speed: | 202 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 9.1 kg/Hp, 110.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.6 kg/Nm, 150.4 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.1 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1250 |
| Max. weight: | 1800 |
| Max load: | 550 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 610 l |
| Fuel tank capacity: | 80 l |
| Size: |
| Length: | 4793 mm [206mm more] |
| Width: | 1814 mm [46mm more] |
| Height: | 1421 mm [31mm more] |
| Wheelbase: | 2687 mm [10mm more] |
| Front track: | 1476 mm |
| Rear (Back) track: | 1483 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.6 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Tires size | 185/70 R14 |
|---|
| Wheel rims size | 14 |
Was the Audi 100 what you expected? Let us know!