Mazda 626 I (CB) 1.6 (75 Hp)
Mazda 626:
The Mazda Capella, also known as the 626 in Europe, North America and Southeast Asia, is a mid-size car that was manufactured by Mazda from 1970 until 2002. Sold in the Japanese domestic market under the Capella name, the vehicle was also commonly known in other major markets as the Mazda 626. Ford, Mazda's partner at the time, also used the Capella platform to create the Ford Telstar and Ford Probe. 4,345,279 of the 626 and Telstar models were sold worldwide.
Designed to compete against Japanese mid-size stalwarts such as the Honda Accord, Toyota Corona, and Nissan Bluebird, the Capella was succeeded by the Mazda6 in 2002....(Read more on Wikipedia)
I (CB) Overview:
Mazda 626 (I (CB)). With 119 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1045 kg, it’s quite light. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (75 hp), ideal for city commuting.
- • Rear-wheel drive layout for enhanced handling and balance.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | 626 |
| Generation: | I (CB) |
| Modification (Engine): | 1.6 (75 Hp) |
| Start of production: | 1979 |
| End of production: | 1982 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 75 Hp @ 5000 rpm. |
| Power per litre: | 47.3 Hp/l |
| Torque: | 119 Nm @ 3800 rpm. |
| Engine displacement: | 1586 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Carburettor |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | SOHC |
| Engine oil capacity: | 3.6 l |
| Coolant: | 7 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 78 mm mm |
| Piston Stroke: | 83 mm mm |
| Compression ratio: | 8.6:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio: | 13.9 kg/Hp, 71.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 8.8 kg/Nm, 113.9 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1045 |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| Size: |
| Length: | 4305 mm mm |
| Width: | 1660 mm mm |
| Height: | 1370 mm mm |
| Wheelbase: | 2510 mm mm |
| Front track: | 1370 mm |
| Rear (Back) track: | 1380 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.7 m |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 4 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc, 231 mm |
|---|
| Rear brakes | Drum, 276 mm |
|---|
| Steering type | Cone worm with recirculation balls |
|---|
| Wheel rims size | Front wheel rims: 5J x 13 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
Every driver has a story. What’s yours with the Mazda 626?