BYD Han facelift 2022 DM-i 1.5Ti (272 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT
People\'s Opinion
N/A / 5
BYD Han:
The BYD Han is a series of full-size sedan manufactured by the Chinese manufacturer BYD Auto since 2020. It is a flagship model of BYD's Dynasty Series passenger vehicles, and was named after the Han Dynasty, the first golden age of Imperial China.
Since its introduction, the Han has been available as a battery electric vehicle marketed as Han EV and several plug-in hybrid variants. The Han EV was notable for being the earliest Chinese car that is capable of a 0–100 km/h acceleration in around 3 seconds. In 2022, BYD refreshed the Han by replacing the Han DM plug-in hybrid with two variants, the Han DM-i as a efficiency-oriented model and the Han DM-p as a performance-oriented model....(Read more on Wikipedia)
facelift 2022 Overview:
BYD Han (facelift 2022). With 225 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1910 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.9 s). The top speed reaches 200 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
A powerful DM-i variant with 272 Hp, offering brisk 6.9-second acceleration and smooth power delivery via its E-CVT system.
Fuel Economy
Achieves an exceptional 3.8 l/100 km, making it the most fuel-efficient option while still providing strong performance and electric range.
Best Use Case:
Drivers who want a blend of strong performance, class-leading fuel economy, and the benefits of a plug-in hybrid for diverse driving needs.
Pros and Cons:
Pros:
- • Diverse and highly efficient powertrain options (BEV and PHEV)
- • Impressive electric range for both BEV and PHEV variants
- • Strong performance, especially in AWD and DM-p trims
- • Premium interior quality and advanced technology features
- • BYD Blade Battery safety and longevity
Cons:
- • Limited availability outside of specific markets
- • Brand recognition still growing in some regions
- • No Euro NCAP rating available (though C-NCAP is strong)
- • Charging infrastructure might be a concern in some areas for BEV
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Han: March, 2021 - April, 2022).
| General: |
| Brand: | BYD |
| Model: | Han |
| Generation: | facelift 2022 |
| Modification (Engine): | DM-i 1.5Ti (272 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT |
| Start of production: | September, 2024 |
| Powertrain Architecture: | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 156 Hp [0hp less] |
| Power per litre: | 104.2 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 225 Nm |
| Engine Model/Code: | BYD472ZQB More details about the engine BYD472ZQB |
| Engine displacement: | 1497 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC, VVT |
| Engine oil capacity: | 3.7 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Compression ratio: | 12.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / electricity |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 3.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (CLTC): | 3.8 l/100 km |
| Emission standard: | China VI |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.9 sec |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7 kg/Hp, 142.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.1 kg/Nm, 164.9 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6.6 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1910 |
| Max. weight: | 2285 |
| Max load: | 375 |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Size: |
| Length: | 4995 mm mm [15mm more] |
| Width: | 1910 mm mm |
| Height: | 1495 mm mm |
| Wheelbase: | 2920 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1640 mm |
| Rear (Back) track: | 1650 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | E-CVT |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 245/50 R18; 245/45 R19 |
|---|
| Wheel rims size | 18; 19 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Electric: |
| Gross battery capacity: | 18.3 kWh |
| Battery technology: | Lithium iron phosphate (LiFePO |
| Battery location: | Below the floor |
| System power: | 272 Hp |
| System torque: | 315 Nm |
| All-electric range: | 125 km |
| All-electric range (CLTC): | 125 km |
| Electric motor power: | 272 Hp |
| Electric motor Torque: | 315 Nm |
| Average Energy consumption: | 15 kWh/100 km |
| Electric motor location: | Between the combustion engine and the transmission |
| Electric motor type: | Synchronous |
| Average Energy consumption (CLTC): | 15 kWh/100 km |
Fuel, speed, and comfort: How does the BYD Han rank in your book?