BMW X5 G05 LCI, facelift 2023 40i (375 Hp) Mild Hybrid sDrive Steptronic
People\'s Opinion
N/A / 5
BMW X5:
The BMW X5 is a mid-size luxury crossover SUV produced by BMW. The X5 made its debut in 1999 as the E53 model. It was BMW's first SUV. At launch, it featured all-wheel drive and was available with either a manual or automatic gearbox. The second generation was launched in 2006, and was known internally as the E70. The E70 featured the torque-split capable xDrive all-wheel drive system mated to an automatic gearbox. In 2009, the X5 M performance variant was released as a 2010 model.
BMW marketed the X5 officially as a "Sports Activity Vehicle" , rather than an SUV, to indicate its on-road handling capability despite its large dimensions. The X5 signaled a shift away from the utilisation of body-on-frame construction, in favour of more modern monocoque chassis construction. Although the Mercedes-Benz M-Class was introduced more than a year prior to the X5, the X5 was the first to utilise a monocoque chassis. The M-Class used body-on-frame construction until its second generation....(Read more on Wikipedia)
G05 LCI, facelift 2023 Overview:
BMW X5 (G05 LCI, facelift 2023). With 540 Nm of torque, it offers ample pulling power. At around 2231 kg, it’s on the heavier side. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. The top speed reaches 210 km/h. A sports activity vehicle combining performance with utility. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Smooth and powerful inline-six, offering strong acceleration with a traditional RWD feel, though traction can be a factor in adverse conditions.
Fuel Economy
Marginally better fuel economy than the xDrive due to less drivetrain loss, still a powerful petrol engine with mild-hybrid assistance.
Best Use Case:
Mixed / Urban (where AWD isn't essential)
Pros and Cons:
Pros:
- • Refined and powerful engine lineup with mild-hybrid tech
- • Luxurious and high-quality interior with advanced technology
- • Comfortable ride, especially with optional air suspension
- • Strong performance across most trims
- • Practicality with generous cargo space and optional 7-seats
Cons:
- • High purchase price and expensive options
- • Fuel economy can be high for V8 and non-PHEV petrol models
- • iDrive 8 infotainment can be complex for some users
- • Ride can be firm on larger wheel options without air suspension
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(G05: 2020 - February, 2023).
| General: |
| Brand: | BMW |
| Model: | X5 |
| Generation: | G05 LCI, facelift 2023 |
| Modification (Engine): | 40i (375 Hp) Mild Hybrid sDrive Steptronic |
| Start of production: | April, 2023 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | SAV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 375 Hp @ 5200-6250 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 125.1 Hp/l [13mm more] |
| Torque: | 540 Nm @ 1850-5000 rpm. |
| Engine Model/Code: | B58 More details about the engine B58 |
| Engine displacement: | 2998 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Twin-power turbo, Intercooler |
| Valvetrain: | Double-VANOS, VALVETRONIC |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 82 mm mm |
| Piston Stroke: | 94.6 mm mm |
| Compression ratio: | 11:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Maximum speed: | 210 km/h, Electronically limited |
| Weight-to-power ratio: | 5.9 kg/Hp, 168.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.1 kg/Nm, 242 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 5.3 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 2231 |
| Max. weight: | 2800 |
| Max. roof load: | 100 kg |
| Max load: | 569 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1870 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 650 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 3500 kg |
| Fuel tank capacity: | 83 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 140 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 3500 kg |
| Size: |
| Length: | 4935 mm mm [13mm more] |
| Width: | 2004 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1755 mm mm [10mm more] |
| Wheelbase: | 2975 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 2218 mm |
| Front track: | 1679 mm |
| Rear (Back) track: | 1689 mm |
| Front overhang: | 887 mm |
| Rear overhang: | 1073 mm |
| Ride height (ground clearance): | 221 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 12.6 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the rear wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Steptronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 275/45 R20 |
|---|
| Wheel rims size | 9J x 20 |
|---|
| Front suspension | Double wishbone, Air Suspension - Optional |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Air Suspension - Optional |
| Electric: |
| Gross battery capacity: | 0.4 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Under the front hood |
| Electric motor power: | 12 Hp |
| Electric motor Torque: | 200 Nm |
| Electric motor location: | Between the combustion engine and the transmission |
| Battery voltage: | 48 V |
Behind the wheel of the BMW X5. How does it handle on the road?