Volkswagen Passat Variant (B9) 2.0 TDI (122 Hp) DSG
People\'s Opinion
N/A / 5
Volkswagen Passat:
The Volkswagen Passat is a nameplate of large family cars manufactured and marketed by the German automobile manufacturer Volkswagen since 1973 and also marketed variously as the Dasher, Santana, Quantum, Magotan, Corsar and Carat — in saloon, estate, and hatchback body styles.
A "four-door coupé" variant of the Passat with a lower roof was released in the North American market in 2008 as the Passat CC, which was then renamed to Volkswagen CC. The CC was succeeded by the Arteon in 2017....(Read more on Wikipedia)
Variant (B9) Overview:
Volkswagen Passat (Variant (B9)). With 320 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1593 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 11 s). The top speed reaches 212 km/h. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Adequate for daily commuting, offering sufficient torque for relaxed driving but lacking in outright acceleration for spirited maneuvers.
Fuel Economy
Highly fuel-efficient, making it an excellent choice for long-distance travel and cost-conscious drivers prioritizing low running costs.
Best Use Case:
Long-distance commuting, economical daily driving, fleet vehicles.
Pros and Cons:
Pros:
- • Exceptionally spacious interior and class-leading boot capacity
- • High level of ride comfort, especially on long journeys
- • Wide range of efficient and powerful engine options, including PHEVs
- • Premium interior quality and advanced technology features
- • Strong Euro NCAP safety rating
Cons:
- • Design might be considered too conservative by some buyers
- • Higher trim levels and plug-in hybrids can be expensive
- • Some rivals offer a more engaging or sporty driving experience
- • No sedan version available in Europe, only the Variant (estate)
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Variant (B6): March, 2008 - July, 2010).
| General: |
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Passat |
| Generation: | Variant (B9) |
| Modification (Engine): | 2.0 TDI (122 Hp) DSG |
| Start of production: | March, 2024 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Station wagon (estate) |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 122 Hp Same horsepower |
| Power per litre: | 62 Hp/l [143mm more] |
| Torque: | 320 Nm @ 1600-2500 rpm. |
| Engine Model/Code: | EA288 evo / DXPB More details about the engine EA288 evo / DXPB |
| Engine displacement: | 1968 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 5.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 81 mm |
| Piston Stroke: | 95.5 mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 4.9 l/100 km |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP): | 7.2 l/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP): | 5-5.1 l/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP): | 4.2 l/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP): | 4.6 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 EA |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 11 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 11 sec |
| Maximum speed: | 212 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 13.1 kg/Hp, 76.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5 kg/Nm, 200.9 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 10.5 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1593 |
| Max. weight: | 2240 |
| Max. roof load: | 100 kg |
| Max load: | 647 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1920 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 690 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1500 kg |
| Fuel tank capacity: | 66 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 90 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 1800 kg |
| Size: |
| Ramp-over (brakeover) angle: | 10.5° |
| Length: | 4917 mm [143mm more] |
| Width: | 1849 mm [29mm more] |
| Height: | 1521 mm [4mm more] |
| Wheelbase: | 2837 mm [128mm more] |
| Width including mirrors: | 2090 mm |
| Front track: | 1577-1585 mm |
| Rear (Back) track: | 1560-1574 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 12 m [above average] |
| Approach angle: | 12.8° |
| Departure angle: | 11.7° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 7 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | DSG |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 215/60 R16; 215/55 R17; 235/45 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 7J x 16; 7.5J x 17; 8J x 18 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
Rate the Volkswagen Passat from 1 to 10!