Vauxhall Astra Mk II Estate 1.7 D (57 Hp)
People\'s Opinion
N/A / 5
Vauxhall Astra:
The Vauxhall Astra is a compact car/small family car that has been sold by Vauxhall since 1980. Over its eight generations, it has been made at several GM/Opel/Stellantis plants around Europe - however most versions have been sourced from Vauxhall's plant at Ellesmere Port, Cheshire, United Kingdom.
For its first two generations, the nameplate was applied to right-hand drive versions of the Opel Kadett for use in the UK. Since 1991, Opel has used the Astra nameplate on its B/C-platform. General Motors' Saturn division in the United States also offered a Belgian-built version of the Astra as a captive import from late 2007 until Saturn was discontinued following GM's 2010 bankruptcy....(Read more on Wikipedia)
Mk II Estate Overview:
Vauxhall Astra (Mk II Estate). With 105 Nm of torque, it offers ample pulling power. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Adequate for cruising and economical long-distance travel, but acceleration is very modest.
Fuel Economy
One of the most fuel-efficient options in the lineup, offering good economy for its time.
Best Use Case:
Highway / Long-distance commuting
Pros and Cons:
Pros:
- • Excellent practicality and cargo space for its size
- • Affordable to buy and maintain (historically)
- • Simple, robust mechanicals that are easy to repair
- • Good parts availability for many years
Cons:
- • Dated safety features by modern standards
- • Prone to rust, especially in older models
- • Unrefined engines and basic interior compared to modern cars
- • Lack of modern conveniences and technology
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Mk II Convertible: 1987 - 1993).
| General: |
| Brand: | Vauxhall |
| Model: | Astra |
| Generation: | Mk II Estate |
| Modification (Engine): | 1.7 D (57 Hp) |
| Start of production: | 1989 |
| End of production: | 1991 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Station wagon (estate) |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 57 Hp @ 4600 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 33.5 Hp/l [230mm more] |
| Torque: | 105 Nm @ 2400 rpm. |
| Engine Model/Code: | 17D More details about the engine 17D |
| Engine displacement: | 1700 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 5 l |
| Coolant: | 6.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 82.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 79.5 mm mm |
| Compression ratio: | 23:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Space: |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1520 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 470 l |
| Size: |
| Length: | 4228 mm mm [230mm more] |
| Width: | 1666 mm mm [3mm more] |
| Height: | 1430 mm mm [45mm more] |
| Wheelbase: | 2520 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1400 mm |
| Rear (Back) track: | 1405 mm |
| Ride height (ground clearance): | 140 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
Is it love at first sight with the Vauxhall Astra? Tell us your story!