Vauxhall Astra Mk II Belmont 1.8i (115 Hp)
People\'s Opinion
N/A / 5
Vauxhall Astra:
The Vauxhall Astra is a compact car/small family car that has been sold by Vauxhall since 1980. Over its eight generations, it has been made at several GM/Opel/Stellantis plants around Europe - however most versions have been sourced from Vauxhall's plant at Ellesmere Port, Cheshire, United Kingdom.
For its first two generations, the nameplate was applied to right-hand drive versions of the Opel Kadett for use in the UK. Since 1991, Opel has used the Astra nameplate on its B/C-platform. General Motors' Saturn division in the United States also offered a Belgian-built version of the Astra as a captive import from late 2007 until Saturn was discontinued following GM's 2010 bankruptcy....(Read more on Wikipedia)
Mk II Belmont Overview:
Vauxhall Astra (Mk II Belmont). With 160 Nm of torque, it offers ample pulling power. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
One of the most powerful options, the 1.8i engine delivers strong performance for the Astra Mk II Belmont, offering brisk acceleration and confident overtaking capabilities.
Fuel Economy
As a higher-performance petrol engine, its fuel economy would be less of a priority, likely offering moderate consumption compared to the smaller engines.
Best Use Case:
Enthusiast / Highway
Pros and Cons:
Pros:
- • Wide range of economical engine options
- • Practical and spacious sedan body style
- • Generally reliable and easy to maintain
- • Affordable purchase and running costs
- • Simple, functional interior design
Cons:
- • Outdated safety features by modern standards
- • Basic interior comfort and amenities
- • Some engines offer very modest performance
- • Prone to rust in older models
- • Lack of modern driving aids
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(CC: 1983 - 1984).
| General: |
| Brand: | Vauxhall |
| Model: | Astra |
| Generation: | Mk II Belmont |
| Modification (Engine): | 1.8i (115 Hp) |
| Start of production: | 1984 |
| End of production: | 1986 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 115 Hp @ 5500 rpm. |
| Power per litre: | 64 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 160 Nm @ 4600 rpm. |
| Engine Model/Code: | 18E [Same engine] More details about the engine 18E |
| Engine displacement: | 1796 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Single-point injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 3.25 l |
| Coolant: | 7.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 84.8 mm mm |
| Piston Stroke: | 79.5 mm mm |
| Compression ratio: | 9.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Space: |
| Trunk (boot) space - minimum: | 550 l |
| Fuel tank capacity: | 52 l |
| Size: |
| Length: | 4218 mm mm |
| Width: | 1658 mm mm |
| Height: | 1400 mm mm |
| Wheelbase: | 2520 mm mm |
| Front track: | 1400 mm |
| Rear (Back) track: | 1406 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
Was the Vauxhall Astra what you expected? Let us know!