Subaru Justy III (NH, G3X) 1.5 i 16V AWD (99 Hp)
Subaru Justy:
The Subaru Justy is a subcompact hatchback manufactured and marketed by Subaru for model years 1984-1994. The company has marketed a rebadged variant Daihatsu Boon , at the 2007 Frankfurt Motor Show with a 1. 0 or 1. 2-litre straight-three engine, front/four wheel drive, electronically controlled continuously variable transaxle, or a 5-speed manual transaxle. For the 2010 model year, the Justy was replaced with the Subaru Trezia. The Justy nameplate was revived in November 2016 as a rebadged Toyota Tank and its twin counterpart the Toyota Roomy and Daihatsu Thor....(Read more on Wikipedia)
III (NH, G3X) Overview:
Subaru Justy (III (NH, G3X)). With 133 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~9.1 l/100km). Weighing only 1010 kg, it’s quite light. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 11 s). The top speed reaches 165 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (94 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 11.7 sec).
- • Balanced fuel consumption of 6.9 L/100 km for its class.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
Cons:
- • Compact cargo space (236 L); may require careful packing.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(II (JMA,MS): 2001 - 2003).
| General: |
| Brand: | Subaru |
| Model: | Justy |
| Generation: | III (NH, G3X) |
| Modification (Engine): | 1.5 i 16V AWD (99 Hp) |
| Start of production: | 2003 |
| End of production: | 2007 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 99 Hp @ 5900 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 66.4 Hp/l [25mm more] |
| Torque: | 133 Nm @ 4100 rpm. |
| Engine Model/Code: | M15A More details about the engine M15A |
| Engine displacement: | 1490 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 3.2 l |
| Coolant: | 5.6 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 78 mm mm |
| Piston Stroke: | 78 mm mm |
| Compression ratio: | 9.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 9.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 6.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 7.2 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 11 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 11 sec |
| Maximum speed: | 165 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 10.2 kg/Hp, 98 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 7.6 kg/Nm, 131.7 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 10.5 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1010 |
| Max. weight: | 1480 |
| Max load: | 470 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 526 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 236 l |
| Fuel tank capacity: | 41 l |
| Size: |
| Length: | 3770 mm mm [25mm more] |
| Width: | 1605 mm mm [30mm more] |
| Height: | 1565 mm mm [215mm more] |
| Wheelbase: | 2360 mm mm [95mm more] |
| Front track: | 1420 mm |
| Rear (Back) track: | 1410 mm |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Tires size | 165/70 R14 |
|---|
| Wheel rims size | 4.5J x 14 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut |
|---|
| Rear suspension | Spring Strut |
Was the Subaru Justy what you expected? Let us know!