Subaru Impreza VI Hatchback 2.0 (152 Hp) AWD CVT
Subaru Impreza:
The Subaru Impreza is a compact car that has been manufactured by the Japanese automaker Subaru since 1992. It was introduced as a replacement for the Leone, with the predecessor's EA series engines replaced by the new EJ series. It is now in its sixth generation.
Subaru has offered a 5-door hatchback body variant since 2008. The firm also offered a coupe from 1995 until 2001, a 4-door sedan up to the fifth generation, and a 5-door wagon from the Impreza's introduction which was replaced by a hatchback with the third generation in 2008. Mainstream versions have received "boxer" flat-four engines ranging from 1. 5- to 2. 5-liters, with the performance-oriented Impreza WRX and WRX STI models upgraded with the addition of turbochargers. Since the third generation series, some markets have adopted the abbreviated Subaru WRX name for these high-performance variants. The first three generations of Impreza were also available with an off-road appearance non-SUV package called the Outback Sport, exclusive to the North American market. For the fourth generation, this appearance package was raised up to be subcompact crossover SUV and renamed the XV , and is sold internationally. Colloquially, the car is sometimes referred to as Scooby....(Read more on Wikipedia)
VI Hatchback Overview:
Subaru Impreza (VI Hatchback). With 197 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~8.7 l/100km). With a weight of 1462 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (182 hp) for versatile driving.
- • Balanced fuel consumption of 8.1 L/100 km for its class.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Generous trunk capacity of 578 Liters.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(V Sedan (facelift 2020): 2020 - 2023).
| General: |
| Brand: | Subaru |
| Model: | Impreza |
| Generation: | VI Hatchback |
| Modification (Engine): | 2.0 (152 Hp) AWD CVT |
| Start of production: | 2023 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 152 Hp @ 6000 rpm. |
| Power per litre: | 76.2 Hp/l |
| Torque: | 197 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | FB20D [Same engine] More details about the engine FB20D |
| Engine displacement: | 1995 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Boxer |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC, DAVCS |
| Engine oil capacity: | 4.4 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 84 mm mm |
| Piston Stroke: | 90 mm mm |
| Compression ratio: | 12.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 8.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 6.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (EPA): | 8.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (EPA): | 6.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (EPA): | 7.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 7.8 l/100 km |
| Weight-to-power ratio: | 9.5 kg/Hp, 105.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 7.3 kg/Nm, 137.1 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1437-1488 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1586 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 578 l |
| Fuel tank capacity: | 63 l |
| Size: |
| Length: | 4475 mm mm [150mm less] |
| Width: | 1781 mm mm [3mm more] |
| Height: | 1481 mm mm [26mm more] |
| Wheelbase: | 2670 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 2017 mm |
| Front track: | 1539 mm |
| Rear (Back) track: | 1544 mm |
| Ride height (ground clearance): | 130 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.6 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives permanently the four wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | CVT |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 294.64-314.96 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs, 284.48 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R16 99H; 225/40 R18 98V |
|---|
| Wheel rims size | 6.5J x 16; 7J x 18 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Double wishbone, Transverse stabilizer, Coil spring |
Real owners, real reviews. Tell us about your Subaru Impreza.