Subaru Impreza III Hatchback WRX STI 2.5 (300 Hp) AWD
Subaru Impreza:
The Subaru Impreza is a compact car that has been manufactured by the Japanese automaker Subaru since 1992. It was introduced as a replacement for the Leone, with the predecessor's EA series engines replaced by the new EJ series. It is now in its sixth generation.
Subaru has offered a 5-door hatchback body variant since 2008. The firm also offered a coupe from 1995 until 2001, a 4-door sedan up to the fifth generation, and a 5-door wagon from the Impreza's introduction which was replaced by a hatchback with the third generation in 2008. Mainstream versions have received "boxer" flat-four engines ranging from 1. 5- to 2. 5-liters, with the performance-oriented Impreza WRX and WRX STI models upgraded with the addition of turbochargers. Since the third generation series, some markets have adopted the abbreviated Subaru WRX name for these high-performance variants. The first three generations of Impreza were also available with an off-road appearance non-SUV package called the Outback Sport, exclusive to the North American market. For the fourth generation, this appearance package was raised up to be subcompact crossover SUV and renamed the XV , and is sold internationally. Colloquially, the car is sometimes referred to as Scooby....(Read more on Wikipedia)
III Hatchback Overview:
Subaru Impreza (III Hatchback). With 407 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1395 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Community Verdict
This rating is based on comments found on Reddit, scanned using artificial intelligence, and may not accurately reflect reality.

2.8 / 5
Based on AI analysis of 32 discussions
Read What Owners Say
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (150 hp) for versatile driving.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 11.6 sec).
- • Balanced fuel consumption of 8.4 L/100 km for its class.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
Cons:
- • Meets EURO 4 emission standard; check for local urban restriction zones.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(II Station Wagon (facelift 2005): 2006 - 2007).
| General: | |
|---|---|
| Brand: | Subaru |
| Model: | Impreza |
| Generation: | III Hatchback |
| Modification (Engine): | WRX STI 2.5 (300 Hp) AWD |
| Start of production: | 2007 |
| End of production: | 2011 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: | |
|---|---|
| Power: | 300 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 122.1 Hp/l [50mm less] |
| Torque: | 407 Nm @ 4400 rpm. |
| Engine Model/Code: | EJ257 More details about the engine EJ257 |
| Engine displacement: | 2457 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Boxer |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.3 l |
| Coolant: | 7.7 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 99.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 79 mm mm |
| Performance: | |
|---|---|
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 13 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 8.2 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 10.3 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 4 |
| Weight-to-power ratio: | 4.7 kg/Hp, 215.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 3.4 kg/Nm, 291.8 Nm/tonne |
| Space: | |
|---|---|
| Kerb Weight: | 1395 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 538 l |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| Size: | |
|---|---|
| Length: | 4415 mm mm [50mm less] |
| Width: | 1740 mm mm [45mm more] |
| Height: | 1475 mm mm [10mm less] |
| Wheelbase: | 2620 mm mm [95mm more] |
| Front track: | 1495 mm |
| Rear (Back) track: | 1500 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.6 m [above average] |
| Powertrain: | |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears | 6 |
| Transmission type | Manual |
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Rear brakes | Disc [above average] |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Tires size | 245/40 R18 |
| Wheel rims size | 18 |
| Rear suspension | Several levers and rods |















Rate the Subaru Impreza from 1 to 10!