Subaru Impreza II Station Wagon (facelift 2002) WRX 2.0 (225 Hp) AWD
Subaru Impreza:
The Subaru Impreza is a compact car that has been manufactured by the Japanese automaker Subaru since 1992. It was introduced as a replacement for the Leone, with the predecessor's EA series engines replaced by the new EJ series. It is now in its sixth generation.
Subaru has offered a 5-door hatchback body variant since 2008. The firm also offered a coupe from 1995 until 2001, a 4-door sedan up to the fifth generation, and a 5-door wagon from the Impreza's introduction which was replaced by a hatchback with the third generation in 2008. Mainstream versions have received "boxer" flat-four engines ranging from 1. 5- to 2. 5-liters, with the performance-oriented Impreza WRX and WRX STI models upgraded with the addition of turbochargers. Since the third generation series, some markets have adopted the abbreviated Subaru WRX name for these high-performance variants. The first three generations of Impreza were also available with an off-road appearance non-SUV package called the Outback Sport, exclusive to the North American market. For the fourth generation, this appearance package was raised up to be subcompact crossover SUV and renamed the XV , and is sold internationally. Colloquially, the car is sometimes referred to as Scooby....(Read more on Wikipedia)
II Station Wagon (facelift 2002) Overview:
Subaru Impreza (II Station Wagon (facelift 2002)). With 300 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1430 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.1 s). The top speed reaches 230 km/h. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Community Verdict
This rating is based on comments found on Reddit, scanned using artificial intelligence, and may not accurately reflect reality.

3.8 / 5
Based on AI analysis of 20 discussions
Read What Owners Say
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (225 hp) for versatile driving.
- • Sporty acceleration: 0-100 km/h in 6.1 sec.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (356 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Cons:
- • Relatively high fuel consumption: 9.2 L/100 km combined.
- • Meets EURO 3 emission standard; check for local urban restriction zones.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(II Station Wagon: 2000 - 2002).
| General: | |
|---|---|
| Brand: | Subaru |
| Model: | Impreza |
| Generation: | II Station Wagon (facelift 2002) |
| Modification (Engine): | WRX 2.0 (225 Hp) AWD |
| Start of production: | 2002 |
| End of production: | 2005 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Station wagon (estate) |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: | |
|---|---|
| Power: | 225 Hp @ 5600 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 112.8 Hp/l [10mm more] |
| Torque: | 300 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | EJ205 More details about the engine EJ205 |
| Engine displacement: | 1994 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Boxer |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.5 l |
| Coolant: | 7.7 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 92 mm mm |
| Piston Stroke: | 75 mm mm |
| Compression ratio: | 8:1 |
| Performance: | |
|---|---|
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 12.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 7.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 9.2 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC): | 12.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC): | 7.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 9.2 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 3 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.1 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.1 sec |
| Maximum speed: | 230 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 6.4 kg/Hp, 157.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.8 kg/Nm, 209.8 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 5.8 sec |
| Space: | |
|---|---|
| Kerb Weight: | 1430 |
| Max. weight: | 1860 |
| Max. roof load: | 80 kg |
| Max load: | 430 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1266 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 356 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1200 kg |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 500 kg |
| Size: | |
|---|---|
| Length: | 4415 mm mm [10mm more] |
| Width: | 1695 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1465 mm mm [20mm less] |
| Wheelbase: | 2525 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1465 mm |
| Rear (Back) track: | 1455 mm |
| Ride height (ground clearance): | 155 mm |
| Powertrain: | |
|---|---|
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives permanently the four wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears | 5 |
| Transmission type | Manual |
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Hydraulic Steering |
| Tires size | 215/45 R17 |
| Wheel rims size | 7J x 17 |
| Front suspension | Spring Strut, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Spring Strut, Transverse stabilizer |
















Is it love at first sight with the Subaru Impreza? Tell us your story!