Subaru Impreza II (facelift 2005) 2.0 (160 Hp) AWD
Subaru Impreza:
The Subaru Impreza is a compact car that has been manufactured by the Japanese automaker Subaru since 1992. It was introduced as a replacement for the Leone, with the predecessor's EA series engines replaced by the new EJ series. It is now in its sixth generation.
Subaru has offered a 5-door hatchback body variant since 2008. The firm also offered a coupe from 1995 until 2001, a 4-door sedan up to the fifth generation, and a 5-door wagon from the Impreza's introduction which was replaced by a hatchback with the third generation in 2008. Mainstream versions have received "boxer" flat-four engines ranging from 1. 5- to 2. 5-liters, with the performance-oriented Impreza WRX and WRX STI models upgraded with the addition of turbochargers. Since the third generation series, some markets have adopted the abbreviated Subaru WRX name for these high-performance variants. The first three generations of Impreza were also available with an off-road appearance non-SUV package called the Outback Sport, exclusive to the North American market. For the fourth generation, this appearance package was raised up to be subcompact crossover SUV and renamed the XV , and is sold internationally. Colloquially, the car is sometimes referred to as Scooby....(Read more on Wikipedia)
II (facelift 2005) Overview:
Subaru Impreza (II (facelift 2005)). With 186 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1255 kg, it’s quite light. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 8.8 s). The top speed reaches 210 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (160 hp) for versatile driving.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 11.6 sec).
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (356 L) suitable for daily needs.
Cons:
- • Relatively high fuel consumption: 8.7 L/100 km combined.
- • Meets EURO 4 emission standard; check for local urban restriction zones.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(II Station Wagon (facelift 2002): 2002 - 2005).
| General: |
| Brand: | Subaru |
| Model: | Impreza |
| Generation: | II (facelift 2005) |
| Modification (Engine): | 2.0 (160 Hp) AWD |
| Start of production: | 2005 |
| End of production: | 2007 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 160 Hp @ 6400 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 80.2 Hp/l [50mm more] |
| Torque: | 186 Nm @ 3200 rpm. |
| Engine Model/Code: | EJ204 More details about the engine EJ204 |
| Engine displacement: | 1994 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Boxer |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.2 l |
| Coolant: | 7 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 92 mm mm |
| Piston Stroke: | 75 mm mm |
| Compression ratio: | 11.1:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 12.5 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC): | 12.5 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC): | 7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 9 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 4 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 8.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 8.8 sec |
| Maximum speed: | 210 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7.8 kg/Hp, 127.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.7 kg/Nm, 148.2 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 8.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1255 |
| Max. roof load: | 80 kg |
| Trunk (boot) space - minimum: | 401 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1200 kg |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 500 kg |
| Size: |
| Length: | 4465 mm mm [50mm more] |
| Width: | 1740 mm mm [45mm more] |
| Height: | 1440 mm mm [25mm less] |
| Wheelbase: | 2525 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1485 mm |
| Rear (Back) track: | 1475 mm |
| Ride height (ground clearance): | 150 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.2 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives permanently the four wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 205/50 R16 |
|---|
| Wheel rims size | 6.5J x 16 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Spring Strut, Transverse stabilizer |
If you could change one thing about the Subaru Impreza, what would it be?