Subaru Forester V 2.5 (182 Hp) AWD CVT
Subaru Forester:
The Subaru Forester is a compact crossover SUV that has been manufactured by Subaru since 1997. The first generation was built on the platform of the Impreza in the style of a taller station wagon, a style that continued to the second generation, while the third-generation model onwards moved towards a crossover SUV design. A performance model was available for the second-generation Forester in Japan as the Forester STi.
The Forester was first introduced as the Streega concept at the 1995 Tokyo Motor Show and became available for sale in Japan in February 1997, reaching the U. S. market later that year for the 1998 model year. As one of the first crossover SUVs, it was reportedly inspired by Volkswagen. Built in the style of a station wagon, the Forester featured a taller stance, higher H-point seating, and a standard all-wheel drive drivetrain. Subaru marketed it with the slogan "SUV tough, Car Easy". It utilized the Impreza platform but was powered by the larger 2. 5-liter DOHC EJ25D engine from the Subaru Outback, producing 123 kW at 5,600 rpm and 220 Nm of torque at 4,000 rpm....(Read more on Wikipedia)
V Overview:
Subaru Forester (V). With 239 Nm of torque, it offers ample pulling power. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. A vehicle that combines characteristics of SUVs and hatchbacks for versatility. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Community Verdict
This rating is based on comments found on Reddit, scanned using artificial intelligence, and may not accurately reflect reality.

4 / 5
Based on AI analysis of 20 discussions
Read What Owners Say
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (182 hp) for versatile driving.
- • Balanced fuel consumption of 7.1 L/100 km for its class.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Generous trunk capacity of 2155 Liters.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Cons:
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(VI: February, 2025 - ).
| General: | |
|---|---|
| Brand: | Subaru |
| Model: | Forester |
| Generation: | V |
| Modification (Engine): | 2.5 (182 Hp) AWD CVT |
| Start of production: | March, 2018 |
| End of production: | August, 2021 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | SUV, Crossover |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: | |
|---|---|
| Power: | 182 Hp @ 5800 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 72.9 Hp/l [30mm less] |
| Torque: | 239 Nm @ 4400 rpm. |
| Engine Model/Code: | FB25 More details about the engine FB25 |
| Engine displacement: | 2498 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Boxer |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.2 l |
| Coolant: | 8.5 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 94 mm mm |
| Piston Stroke: | 90 mm mm |
| Performance: | |
|---|---|
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 7.1 l/100 km |
| Space: | |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum: | 2155 l |
| Fuel tank capacity: | 63 l |
| Size: | |
|---|---|
| Length: | 4625 mm mm [30mm less] |
| Width: | 1816 mm mm [14mm less] |
| Height: | 1730 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2670 mm mm [Same wheelbase.] |
| Ride height (ground clearance): | 221 mm |
| Powertrain: | |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Transmission type | Automatic |
| Gearbox type | CVT Lineartronic |
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Tires size | 225/60 R17; 225/55 R18 |
| Wheel rims size | 17; 18 |



















How many miles have you covered in your Subaru Forester? Share your journey!