Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2023) GLE 450 2.5 (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC
People\'s Opinion
N/A / 5
Mercedes-Benz GLE:
The Mercedes-Benz GLE, formerly Mercedes-Benz M-Class , is a mid-size luxury SUV produced by the German manufacturer Mercedes-Benz since 1997. In terms of size, it is slotted in between the smaller GLC and the larger GLS, the latter with which it shares platforms.
The first-generation M-Class, designated with the model code W163, is a body-on-frame SUV and was produced until 2004. The second-generation M-Class moved to a unibody platform while sharing most components with the GL-Class, which sports a longer body to accommodate third-row seating....(Read more on Wikipedia)
SUV (V167, facelift 2023) Overview:
Mercedes-Benz GLE (SUV (V167, facelift 2023)). With 500 Nm of torque, it offers ample pulling power. At around 2358 kg, it’s on the heavier side. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is excellent (0–100 km/h in 5.9 s). The top speed reaches 250 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
A strong and refined inline-six petrol engine, offering smooth power delivery and brisk acceleration for daily driving and highway cruising.
Fuel Economy
Decent fuel economy for its power and size, benefiting from the EQ Boost mild-hybrid system for improved efficiency.
Best Use Case:
Mixed driving, highway cruising.
Pros and Cons:
Pros:
- • Luxurious and high-quality interior with advanced technology
- • Wide range of powerful and efficient mild-hybrid and plug-in hybrid powertrains
- • Exceptional ride comfort, especially with optional air suspension
- • Spacious cabin and generous cargo capacity
- • Strong safety features and high Euro NCAP rating
Cons:
- • High purchase price and expensive optional extras
- • Infotainment system can be complex and distracting for some users
- • Fuel economy can be high on non-PHEV V8 models
- • Some competitors offer a more engaging driving experience (non-AMG models)
- • Large size can make city maneuvering and parking challenging
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Coupe (C292): July, 2015 - 2019).
| General: |
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | GLE |
| Generation: | SUV (V167, facelift 2023) |
| Modification (Engine): | GLE 450 2.5 (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC |
| Start of production: | July, 2023 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 367 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 146.9 Hp/l [27mm more] |
| Torque: | 500 Nm @ 2000-4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | M 256.925 More details about the engine M 256.925 |
| Engine displacement: | 2498 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger and Electric Powered Compressor, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC, CAMTRONIC |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 83 mm mm |
| Piston Stroke: | 77 mm mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 8.9-9.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (WLTC): | 8.9-9.9 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 5.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 5.9 sec |
| Maximum speed: | 250 km/h, Electronically limited |
| Weight-to-power ratio: | 6.4 kg/Hp, 156.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.7 kg/Nm, 212.9 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 5.6 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 2348-2369 |
| Max. weight: | 3000 |
| Max load: | 631-652 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 2055 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 825 l |
| Fuel tank capacity: | 85 l |
| Size: |
| Length: | 4927 mm mm [27mm more] |
| Width: | 2018 mm mm [15mm more] |
| Height: | 1782-1797 mm mm [51mm more] |
| Wheelbase: | 2995 mm mm [80mm more] |
| Front track: | 1679 mm |
| Rear (Back) track: | 1728 mm |
| Approach angle: | 21.3-25° |
| Departure angle: | 24.4-27.3° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the four wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 9 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | G-TRONIC |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | Front wheel tires: 275/50 R20; 275/45 R21 |
|---|
| Wheel rims size | 20; 21 |
|---|
| Front suspension | Double wishbone, Transverse stabilizer, Air suspension |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Air suspension, Transverse stabilizer |
| Electric: |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Under the trunk |
| Electric motor location: | Between the combustion engine and the transmission |
| Battery voltage: | 48 V |
Rate the Mercedes-Benz GLE from 1 to 10!