Mercedes-Benz EQA H243, facelift 2023 EQA 350 69.7 kWh (292 Hp) 4MATIC
People\'s Opinion
N/A / 5
Mercedes-Benz EQA:
The Mercedes-Benz EQA is a battery electric subcompact luxury crossover SUV produced by German luxury vehicle brand Mercedes-Benz since February 2021. It is part of the EQ family, a range of vehicles expanded by 10 models in 2022. The vehicle uses the MFA2 platform, which designates C-segment and smaller-sized D-segment vehicles which use a base front-wheel drive layout.
As of 2023, the EQA is the smallest vehicle in the EQ Series, slotting beneath the D-segment EQB. The name "EQA" blends EQ, Mercedes' electric vehicle group, with the letter A, which signifies that the vehicle is the smallest of its class....(Read more on Wikipedia)
H243, facelift 2023 Overview:
Mercedes-Benz EQA (H243, facelift 2023). At around 2035 kg, it’s on the heavier side. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is excellent (0–100 km/h in 6 s). The top speed reaches 160 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Offers brisk acceleration and dynamic handling, transforming the EQA into a genuinely sporty compact SUV.
Fuel Economy
The most powerful variant, resulting in the lowest range among the trims, but still competitive for its performance class.
Best Use Case:
Highway / Enthusiast
Pros and Cons:
Pros:
- • Premium interior quality and comfort
- • Impressive electric range (especially 250+)
- • Smooth and quiet electric powertrain
- • Advanced safety and driver assistance systems
- • Facelifted styling enhances aesthetic appeal
Cons:
- • Higher price point compared to some rivals
- • Rear cargo space is somewhat limited for an SUV
- • Performance-oriented trims reduce overall range
- • Infotainment system can be complex for some users
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(H243: May, 2022 - October, 2023).
| General: |
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | EQA |
| Generation: | H243, facelift 2023 |
| Modification (Engine): | EQA 350 69.7 kWh (292 Hp) 4MATIC |
| Start of production: | October, 2023 |
| Powertrain Architecture: | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6 sec |
| Maximum speed: | 160 km/h, Electronically limited |
| Weight-to-power ratio: | 7 kg/Hp, 143.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 3.9 kg/Nm, 255.5 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 5.7 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 2035 |
| Max. weight: | 2535 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 500 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1320 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 340 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1800 kg |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 80 kg |
| Size: |
| Ramp-over (brakeover) angle: | 13.9° |
| Length: | 4463 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1834 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1612 mm mm [8mm less] |
| Wheelbase: | 2729 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 2020 mm |
| Front track: | 1588 mm |
| Rear (Back) track: | 1589 mm |
| Front overhang: | 913 mm |
| Rear overhang: | 821 mm |
| Ride height (ground clearance): | 151 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.4 m [above average] |
| Approach angle: | 18.5° |
| Departure angle: | 21.6° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 1 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 235/55 R18; 235/50 R19; 235/45 R20 |
|---|
| Wheel rims size | 18; 19; 20 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Electric: |
| Net (usable) battery capacity: | 66.5 kWh |
| Gross battery capacity: | 69.7 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Below the floor |
| System power: | 292 Hp |
| System torque: | 520 Nm |
| All-electric range: | 412-459 km |
| Average Energy consumption: | 16.7-18.6 kWh/100 km |
| Electric motor location: | Front axle, Transverse |
| Average Energy consumption (WLTP): | 16.7-18.6 kWh/100 km |
| Electric motor type: | Asynchronous |
| All-electric range (WLTP): | 412-459 km |
| Battery weight: | 469 kg |
| Electric motor model/code: | EM0021 |
| Battery voltage: | 400 V |
Does the Mercedes-Benz EQA live up to the hype? Give us your verdict!