Mercedes-Benz C-class W206 C 300e (313 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC
People\'s Opinion
N/A / 5
Mercedes-Benz C-class:
The Mercedes-Benz C-Class is a series of compact executive cars produced by Mercedes-Benz Group AG. Introduced in 1993 as a replacement for the 190 range, the C-Class was the smallest model in the marque's line-up until the W168 A-Class arrived in 1997. The C-Class has been available with a "4MATIC" four-wheel drive option since 2002. The third generation was launched in 2007 while the current W206 generation was launched in 2021.
Initially available in sedan and a station wagon configurations, a fastback coupé variant followed and was later renamed to Mercedes-Benz CLC-Class. It remained in production until 2011 when a new W204 C-Class coupé replaced it for the 2012 model year....(Read more on Wikipedia)
W206 Overview:
Mercedes-Benz C-class (W206). With 320 Nm of torque, it offers ample pulling power. At around 2055 kg, it’s on the heavier side. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.2 s). The top speed reaches 240 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Euro NCAP Year
2022
Adult Occupant
93%
Stars
5
Performance Verdict
Combines strong petrol power with electric drive for rapid acceleration and confident all-weather grip from 4MATIC.
Fuel Economy
Offers outstanding fuel efficiency, especially when regularly charged, making it ideal for varied driving.
Best Use Case:
Mixed driving / Eco-conscious driver needing AWD
Pros and Cons:
Pros:
- • Sophisticated MHEV and PHEV powertrains
- • Luxurious and high-tech interior
- • Refined ride comfort
- • Strong safety features and ratings
- • Wide range of engine options
Cons:
- • Higher price point than rivals
- • Rear passenger space can be tight for taller adults
- • Complex infotainment system for some users
- • Limited physical controls
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(T-modell (S205): April, 2015 - October, 2016).
| General: |
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | C-class |
| Generation: | W206 |
| Modification (Engine): | C 300e (313 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC |
| Start of production: | April, 2022 |
| Powertrain Architecture: | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 204 Hp @ 6100 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 102.1 Hp/l [49mm more] |
| Torque: | 320 Nm @ 2000-4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | M 254.920 More details about the engine M 254.920 |
| Engine displacement: | 1999 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Twin-scroll turbo, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 5.3 l |
| Coolant: | 13.2 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Compression ratio: | 10:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / electricity |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 0.6-0.9 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-ISC-FCM |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.2 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.2 sec |
| Maximum speed: | 240 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 6.6 kg/Hp, 152.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 3.7 kg/Nm, 267.6 Nm/tonne |
| Max speed (electric): | 140 km/h |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 5.9 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 2055 |
| Max. weight: | 2670 |
| Max. roof load: | 100 kg |
| Max load: | 615 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 315 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1800 kg |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 75 kg |
| Size: |
| Length: | 4751 mm mm [49mm more] |
| Width: | 1820 mm mm [10mm more] |
| Height: | 1442 mm mm [15mm less] |
| Wheelbase: | 2865 mm mm [25mm more] |
| Width including mirrors: | 2033 mm |
| Front track: | 1581 mm |
| Rear (Back) track: | 1583 mm |
| Front overhang: | 800 mm |
| Rear overhang: | 1086 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.45 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the four wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 9 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | G-TRONIC |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | Front wheel tires: 225/50 R17; 225/45 R18 |
|---|
| Wheel rims size | Front wheel rims: 7J x 17; 7.5J x 18 |
|---|
| Front suspension | Coil spring, Independent multi-link suspension, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Air suspension, Transverse stabilizer |
| Electric: |
| Net (usable) battery capacity: | 19.53 kWh |
| Gross battery capacity: | 25.4 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Under the trunk |
| System power: | 313 Hp |
| System torque: | 550 Nm |
| All-electric range: | 95-109 km |
| Electric motor power: | 129 Hp |
| Electric motor Torque: | 440 Nm @ 2100 rpm. |
| Average Energy consumption: | 18.8-22.7 kWh/100 km |
| Electric motor location: | Between the combustion engine and the transmission |
| Average Energy consumption (WLTP): | 18.8-22.7 kWh/100 km |
| Electric motor type: | Synchronous |
| All-electric range (WLTP): | 95-109 km |
| Recuperation output: | 100 kW |
Describe your experience with the Mercedes-Benz C-class using only emojis!