Mercedes-Benz C-class W203, facelift 2004 C 280 V6 (231 Hp) 4MATIC
People\'s Opinion
N/A / 5
Mercedes-Benz C-class:
The Mercedes-Benz C-Class is a series of compact executive cars produced by Mercedes-Benz Group AG. Introduced in 1993 as a replacement for the 190 range, the C-Class was the smallest model in the marque's line-up until the W168 A-Class arrived in 1997. The C-Class has been available with a "4MATIC" four-wheel drive option since 2002. The third generation was launched in 2007 while the current W206 generation was launched in 2021.
Initially available in sedan and a station wagon configurations, a fastback coupé variant followed and was later renamed to Mercedes-Benz CLC-Class. It remained in production until 2011 when a new W204 C-Class coupé replaced it for the 2012 model year....(Read more on Wikipedia)
W203, facelift 2004 Overview:
Mercedes-Benz C-class (W203, facelift 2004). With 300 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1565 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 7.6 s). The top speed reaches 247 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Strong and smooth power delivery, with confident all-wheel-drive grip.
Fuel Economy
Higher fuel consumption due to the powerful engine and 4MATIC system.
Best Use Case:
All-weather driving, spirited performance with added traction.
Pros and Cons:
Pros:
- • Refined ride quality and comfortable interior for its class.
- • Wide range of efficient diesel and powerful petrol engines available.
- • Solid build quality and prestigious brand image.
- • Improved styling and technology after the facelift.
- • Excellent highway cruiser with good stability.
Cons:
- • Some engines (M271, M272) have known reliability issues (e.g., balance shaft, timing chain).
- • Can be expensive to maintain and repair, especially for older models.
- • Rear passenger space is somewhat limited compared to rivals.
- • Older models might suffer from rust issues, particularly around wheel arches.
- • Infotainment system feels dated by modern standards.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Sport Coupe (CL203): June, 2003 - March, 2004).
| General: |
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | C-class |
| Generation: | W203, facelift 2004 |
| Modification (Engine): | C 280 V6 (231 Hp) 4MATIC |
| Start of production: | June, 2005 |
| End of production: | March, 2007 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 231 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 77.1 Hp/l [183mm more] |
| Torque: | 300 Nm @ 2500-5000 rpm. |
| Engine Model/Code: | M 272.941 More details about the engine M 272.941 |
| Engine displacement: | 2996 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Engine configuration: | V-engine |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 8 l |
| Coolant: | 10 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 88 mm mm |
| Piston Stroke: | 82.1 mm mm |
| Compression ratio: | 11.3:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 13.7-13.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 7.5-7.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 9.8-10.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC): | 13.7-13.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC): | 7.5-7.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 9.8-10.1 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 4 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 7.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 7.6 sec |
| Maximum speed: | 247 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 6.8 kg/Hp, 147.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.2 kg/Nm, 191.7 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 7.2 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1565 |
| Max. weight: | 2120 |
| Max. roof load: | 100 kg |
| Max load: | 555 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 455 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1800 kg |
| Fuel tank capacity: | 62 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Size: |
| Length: | 4526 mm mm [183mm more] |
| Width: | 1728 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1426 mm mm [20mm more] |
| Wheelbase: | 2715 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 1980 mm |
| Front track: | 1505 mm |
| Rear (Back) track: | 1476 mm |
| Front overhang: | 755 mm |
| Rear overhang: | 1056 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.76 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives permanently the four wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R 16 |
|---|
| Wheel rims size | 7 J x 16 H 2 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Transverse stabilizer |
Is it love at first sight with the Mercedes-Benz C-class? Tell us your story!