Mercedes-Benz C-class T-modell (S205, facelift 2018) C 160 (129 Hp) 9G-TRONIC
People\'s Opinion
N/A / 5
Mercedes-Benz C-class:
The Mercedes-Benz C-Class is a series of compact executive cars produced by Mercedes-Benz Group AG. Introduced in 1993 as a replacement for the 190 range, the C-Class was the smallest model in the marque's line-up until the W168 A-Class arrived in 1997. The C-Class has been available with a "4MATIC" four-wheel drive option since 2002. The third generation was launched in 2007 while the current W206 generation was launched in 2021.
Initially available in sedan and a station wagon configurations, a fastback coupé variant followed and was later renamed to Mercedes-Benz CLC-Class. It remained in production until 2011 when a new W204 C-Class coupé replaced it for the 2012 model year....(Read more on Wikipedia)
T-modell (S205, facelift 2018) Overview:
Mercedes-Benz C-class (T-modell (S205, facelift 2018)). With 210 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~8.45 l/100km). With a weight of 1455 kg, it falls in the mid‑range. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 10.6 s). The top speed reaches 203 km/h. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
The entry-level petrol with an automatic gearbox. Adequate for city driving, but acceleration is leisurely and best suited for relaxed cruising.
Fuel Economy
Acceptable fuel economy for an automatic petrol, though the manual version is marginally more efficient.
Best Use Case:
Urban Commuting / Relaxed Driving
Pros and Cons:
Pros:
- • Wide range of powerful and efficient engines
- • Luxurious and high-quality interior
- • Comfortable ride, especially with optional air suspension
- • Advanced technology and safety features
- • Practical estate body style
Cons:
- • Higher purchase price and running costs than rivals
- • Some engine options can feel underpowered for the car's size
- • Infotainment system can be complex for some users
- • Rear legroom can be tight for taller passengers
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Cabriolet (A205, facelift 2018): 2018 - 2023).
| General: |
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | C-class |
| Generation: | T-modell (S205, facelift 2018) |
| Modification (Engine): | C 160 (129 Hp) 9G-TRONIC |
| Start of production: | 2019 |
| End of production: | October, 2019 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Station wagon (estate) |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 129 Hp Same horsepower |
| Power per litre: | 86.2 Hp/l [9mm more] |
| Torque: | 210 Nm @ 1400-4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | M 264.915 More details about the engine M 264.915 |
| Engine displacement: | 1497 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Twin-scroll turbo, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 6.6 l |
| Coolant: | 8.6 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 80.4 mm mm |
| Piston Stroke: | 73.7 mm mm |
| Compression ratio: | 10.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 8.3-8.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 5.4-5.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 6.5-6.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC): | 8.3-8.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC): | 5.4-5.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.5-6.8 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 10.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 10.6 sec |
| Maximum speed: | 203 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 11.3 kg/Hp, 88.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.9 kg/Nm, 144.3 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 10.1 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1455 |
| Max. weight: | 2120 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 665 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1480 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 460 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1800 kg |
| Fuel tank capacity: | 41 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 75 kg |
| Size: |
| Ramp-over (brakeover) angle: | 8.9° |
| Length: | 4702 mm mm [9mm more] |
| Width: | 1810 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1457 mm mm [52mm more] |
| Wheelbase: | 2840 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 2020 mm |
| Front track: | 1584 mm |
| Rear (Back) track: | 1566 mm |
| Front overhang: | 790 mm |
| Rear overhang: | 1072 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.22 m [above average] |
| Approach angle: | 13.6° |
| Departure angle: | 13.8° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 9 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | G-TRONIC |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | Front wheel tires: 205/60 R16; 225/50 R17; 225/45 R18; 225/40 R19 |
|---|
| Wheel rims size | Front wheel rims: 6.5J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18; 7.5J x 19 |
|---|
| Front suspension | Coil spring, Independent multi-link suspension, Transverse stabilizer, Air Suspension - Optional |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer, Air Suspension - Optional |
Your first impression of the Mercedes-Benz C-class in one word? Go!