Mercedes-Benz C-class T-modell (S204) C 200 CDI BlueEFFICIENCY (136 Hp)
People\'s Opinion
N/A / 5
Mercedes-Benz C-class:
The Mercedes-Benz C-Class is a series of compact executive cars produced by Mercedes-Benz Group AG. Introduced in 1993 as a replacement for the 190 range, the C-Class was the smallest model in the marque's line-up until the W168 A-Class arrived in 1997. The C-Class has been available with a "4MATIC" four-wheel drive option since 2002. The third generation was launched in 2007 while the current W206 generation was launched in 2021.
Initially available in sedan and a station wagon configurations, a fastback coupé variant followed and was later renamed to Mercedes-Benz CLC-Class. It remained in production until 2011 when a new W204 C-Class coupé replaced it for the 2012 model year....(Read more on Wikipedia)
T-modell (S204) Overview:
Mercedes-Benz C-class (T-modell (S204)). With 360 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~7.05 l/100km). With a weight of 1560 kg, it falls in the mid‑range. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 9.6 s). The top speed reaches 209 km/h. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Adequate for daily driving, with good torque for its power output.
Fuel Economy
Excellent fuel efficiency, making it very economical to run.
Best Use Case:
City / Mixed
Pros and Cons:
Pros:
- • Excellent build quality and interior refinement
- • Comfortable ride and composed handling
- • Wide range of efficient diesel and powerful petrol engines
- • Spacious and practical estate body style
- • Strong safety features and reputation
Cons:
- • Some petrol engines can be thirsty
- • Older automatic transmissions (5G-TRONIC) can feel dated
- • Rear legroom can be tight for adults
- • Maintenance costs can be higher than rivals
- • Entry-level engines can feel underpowered for the car's size
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(W204: 2008 - 2010).
| General: |
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | C-class |
| Generation: | T-modell (S204) |
| Modification (Engine): | C 200 CDI BlueEFFICIENCY (136 Hp) |
| Start of production: | 2009 |
| End of production: | 2011 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Station wagon (estate) |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Particulate filter |
| Power: | 136 Hp @ 2800 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 63.5 Hp/l [15mm more] |
| Torque: | 360 Nm @ 1600-2600 rpm. |
| Engine Model/Code: | OM 651.913 More details about the engine OM 651.913 |
| Engine displacement: | 2143 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 6.5 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 83 mm mm |
| Piston Stroke: | 99 mm mm |
| Compression ratio: | 17.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 6.7-7.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 4.4-5.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 5.2-5.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC): | 6.7-7.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC): | 4.4-5.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 5.2-5.9 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 5 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9.6 sec |
| Maximum speed: | 209 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 11.5 kg/Hp, 87.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.3 kg/Nm, 230.8 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.1 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1560 |
| Max. weight: | 2175 |
| Max load: | 615 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1500 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 485 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1800 kg |
| Fuel tank capacity: | 59 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Size: |
| Length: | 4596 mm mm [15mm more] |
| Width: | 1770 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1459 mm mm [12mm more] |
| Wheelbase: | 2760 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 2009 mm |
| Front track: | 1541 mm |
| Rear (Back) track: | 1544 mm |
| Front overhang: | 765 mm |
| Rear overhang: | 1071 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.84 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R16 |
|---|
| Wheel rims size | 7J x 16 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Transverse stabilizer |
Would you recommend the Mercedes-Benz C-class ? Tell us why or why not!