Mazda 323 P V (BA) 1.5 i 16V (88 Hp)
Mazda 323:
The Mazda Familia , also marketed prominently as the Mazda 323, Mazda Protegé and Mazda Allegro, is a small family car that was manufactured by Mazda between 1963 and 2003. The Familia line was replaced by the Mazda3/Axela for 2004.
It was marketed as the Familia in Japan, which means "family" in Latin. For export, earlier models were sold with nameplates including: "800", "1000", "1200", and "1300". In North America, the 1200 was replaced by the Mazda GLC, with newer models becoming "323" and "Protegé". In Europe, all Familias sold after 1977 were called "323"....(Read more on Wikipedia)
P V (BA) Overview:
Mazda 323 (P V (BA)). With 132 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~9.7 l/100km). Weighing only 1020 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 11.8 s). The top speed reaches 173 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (71 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 14.2 sec).
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
Cons:
- • Compact cargo space (304 L); may require careful packing.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(F V (BA): 1996 - 1998).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | 323 |
| Generation: | P V (BA) |
| Modification (Engine): | 1.5 i 16V (88 Hp) |
| Start of production: | 1997 |
| End of production: | 2000 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 3 |
| Engine: |
| Power: | 88 Hp @ 5500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 59.1 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 132 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | Z5-DE More details about the engine Z5-DE |
| Engine displacement: | 1489 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 3.5 l |
| Coolant: | 5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 75.3 mm mm |
| Piston Stroke: | 83.6 mm mm |
| Compression ratio: | 9.4:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 9.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 6.3 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 11.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 11.8 sec |
| Maximum speed: | 173 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 11.6 kg/Hp, 86.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 7.7 kg/Nm, 129.4 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 11.2 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1020 |
| Max. weight: | 1585 |
| Max load: | 565 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 304 l |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| Size: |
| Length: | 4035 mm mm |
| Width: | 1695 mm mm |
| Height: | 1405 mm mm |
| Wheelbase: | 2510 mm mm |
| Front track: | 1460 mm |
| Rear (Back) track: | 1460 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 185/65 R14 |
|---|
| Wheel rims size | 14 |
|---|
| Front suspension | Coil spring |
|---|
| Rear suspension | Coil spring |
Is the Mazda 323 your dream ride or just a daily drive? Let's talk!