Mazda 3 III Hatchback (BM, facelift 2017) 2.5 SkyActiv-G (184 Hp)
Mazda 3:
The Mazda3 is a compact car manufactured by Mazda since 2003 over four generations. The body styles have been a 5-door hatchback and 4-door sedan across all generations. It was sold as the Mazda Axela in China and Japan until 2019.
The first generation was produced in Japan from June 2003 until November 2008 and replaced the Familia as Mazda's C-segment model. It was sold in North America for the 2004-2009 model years. It was also produced in Colombia from 2004 until 2014, in Iran from 2006 until 2010, and in China from 2007 until 2013....(Read more on Wikipedia)
III Hatchback (BM, facelift 2017) Overview:
Mazda 3 (III Hatchback (BM, facelift 2017)). With 251 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~9.4 l/100km). With a weight of 1382 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (155 hp) for versatile driving.
- • Balanced fuel consumption of 7.6 L/100 km for its class.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (351 L) suitable for daily needs.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(III Hatchback (BM, facelift 2017): 2017 - 2018).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | 3 |
| Generation: | III Hatchback (BM, facelift 2017) |
| Modification (Engine): | 2.5 SkyActiv-G (184 Hp) |
| Start of production: | 2018 |
| End of production: | 2018 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 184 Hp @ 5700 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 74 Hp/l [10mm less] |
| Torque: | 251 Nm @ 3250 rpm. |
| Engine Model/Code: | PY-VPS More details about the engine PY-VPS |
| Engine displacement: | 2488 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC-VVT |
| Engine oil capacity: | 4.5 l |
| Coolant: | 6.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 89 mm |
| Piston Stroke: | 100 mm |
| Compression ratio: | 13:1 |
| Maximum engine speed: | 6500 rpm. |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 9.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 7.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 8.4 l/100 km |
| Weight-to-power ratio: | 7.5 kg/Hp, 133.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.5 kg/Nm, 181.6 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1382 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1334 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 572 l |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Size: |
| Length: | 4460 mm [10mm less] |
| Width: | 1796 mm [1mm more] |
| Height: | 1455 mm [10mm less] |
| Wheelbase: | 2700 mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1554 mm |
| Rear (Back) track: | 1560 mm |
| Ride height (ground clearance): | 155 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.6 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 215/45 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 7.0J x 18 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
Real owners, real reviews. Tell us about your Mazda 3.