Mazda 3 II Sedan (BL) 2.0 DISI (151 Hp)
Mazda 3:
The Mazda3 is a compact car manufactured by Mazda since 2003 over four generations. The body styles have been a 5-door hatchback and 4-door sedan across all generations. It was sold as the Mazda Axela in China and Japan until 2019.
The first generation was produced in Japan from June 2003 until November 2008 and replaced the Familia as Mazda's C-segment model. It was sold in North America for the 2004-2009 model years. It was also produced in Colombia from 2004 until 2014, in Iran from 2006 until 2010, and in China from 2007 until 2013....(Read more on Wikipedia)
II Sedan (BL) Overview:
Mazda 3 (II Sedan (BL)). With 191 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~9.3 l/100km). Weighing only 1255 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 10.4 s). The top speed reaches 212 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (167 hp) for versatile driving.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (335 L) suitable for daily needs.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(I Sedan (BK, facelift 2006): 2007 - 2009).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | 3 |
| Generation: | II Sedan (BL) |
| Modification (Engine): | 2.0 DISI (151 Hp) |
| Start of production: | 2009 |
| End of production: | 2011 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 151 Hp @ 6200 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 75.5 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 191 Nm @ 4500 rpm. |
| Engine Model/Code: | LFZ2 More details about the engine LFZ2 |
| Engine displacement: | 1999 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.3 l |
| Coolant: | 7.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 87.5 mm |
| Piston Stroke: | 83.1 mm |
| Compression ratio: | 11.2:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 9.3 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 5.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.8 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 5 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 10.4 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 10.4 sec |
| Maximum speed: | 212 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 8.3 kg/Hp, 120.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.6 kg/Nm, 152.2 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.9 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1255 |
| Max. weight: | 1820 |
| Max load: | 565 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 430 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1000 kg |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 550 kg |
| Size: |
| Length: | 4580 mm [Same length.] |
| Width: | 1755 mm [Same width.] |
| Height: | 1470 mm [5mm more] |
| Wheelbase: | 2640 mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 2002 mm |
| Front track: | 1520 mm |
| Rear (Back) track: | 1515 mm |
| Ride height (ground clearance): | 155 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.4 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/50 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 17 |
Is the Mazda 3 worth every penny? Give us your honest ROI.