Mazda 2 III Sedan (DL, facelift 2019) 1.5 Skyactiv-G (112 Hp) Activematic
Mazda 2:
The Mazda 2 is a subcompact/supermini car, which has been available as a 4-door sedan and a 5 door hatchback manufactured and marketed by Mazda since 2002, currently in its third generation. An entry-level model of the brand in markets outside Japan, the Mazda2 is positioned below the Mazda3. The Mazda2 has also been marketed as the Mazda Demio , while its direct predecessor was exported as the Mazda 121....(Read more on Wikipedia)
III Sedan (DL, facelift 2019) Overview:
Mazda 2 (III Sedan (DL, facelift 2019)). With 144 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~6.5 l/100km). Weighing only 1090 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (75 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 11.7 sec).
- • Exceptional fuel efficiency: 5.3 L/100 km.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Cons:
- • Compact cargo space (280 L); may require careful packing.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(III Sedan (DL): 2014 - 2019).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | 2 |
| Generation: | III Sedan (DL, facelift 2019) |
| Modification (Engine): | 1.5 Skyactiv-G (112 Hp) Activematic |
| Start of production: | 2019 |
| End of production: | March, 2022 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 112 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 74.9 Hp/l [20mm more] |
| Torque: | 144 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine displacement: | 1496 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC, S-VT |
| Engine oil capacity: | 4.2 l |
| Coolant: | 5.6 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 74.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 85.8 mm mm |
| Compression ratio: | 13:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 6.5 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 4.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 5.3 l/100 km |
| Weight-to-power ratio: | 9.7 kg/Hp, 102.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 7.6 kg/Nm, 132.1 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1090 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 440 l |
| Fuel tank capacity: | 44 l |
| Size: |
| Length: | 4340 mm mm [20mm more] |
| Width: | 1695 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1470 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2570 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1495 mm |
| Rear (Back) track: | 1485 mm |
| Ride height (ground clearance): | 140 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.4 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Activematic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 258 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum, 200 mm [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 185/65 R15; 185/60 R16 |
|---|
| Wheel rims size | 5.5J x 15; 5.5J x 16 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
Is it love at first sight with the Mazda 2? Tell us your story!